Yürüyüş Yapmanın Yararları

Yazar:   |  0 Comments

Yürüyüş yapmanın;kalp hastalıkları, inme, kilo kontrolü, kilo kaybı, diyabet, kemik hastalıkları, arterit, depresyon ve kanser gibi hastalıkların oluşumuna engel olduğu yada bu hastalıkların etkilerini azalttığı bilinmektedir. Bunun yanında yürüyüş yılın her mevsimi yapılabilecek bir egzersiz türüdür. Yürüyüş sağlık açısından risk oluşturması bakımından risk oranı en düşük olan egzersizdir. Ancak yürüyüş sporunda çevre veya malzemenin elverişsiz olması risk faktörlerini ortaya çıkarabilir.sağlık açısından şişman yada omurga rahatsızlığı olanlar mutlaka yürüyüşü dikkatli yapmalıdırlar.

Yürüyüş yaparken ilk önemli olan konu ayakkabı seçimidir. Burada ayakkabının maliyeti düşük olsun diye ayak sağlığına yada yürüyüş sporuna uygun olmayan ayakkabılar alınmamalıdır. Düşük maliyetine bakılarak alınan ayakkabılar daha sonra maliyetinden daha yüksek sağlık sorunları ortaya çıkarabilir. Yürüyüş ayakkabılarının ön kısmı esnek, tabanları yumuşak, darbe emici özelliğe sahip ve sağlam bir topuk yapısına sahip olması gerekir.

Yürüyüş yapılan ortamın ısısı da yürüyüş için önemli bir husustur. Egzersiz alanının aşırı sıcak yada soğuk olması çeşitli risk faktörlerini de beraberinde getirir. Yürüyüş için en uygun zamanlar sıcaklığın düşük seyrettiği sabah vakitleri yada yaz aylarında akşam saatleridir. Yürüyüş yaparken belirli aralıklarla sıvı alınması gerekir. Fazla terleme,terlemenin aniden kesilmesi,halsizlik yada baş dönmesi gibi durumlarda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Eğer yürüyüş soğuk bir havada yapılıyor ise vücut ısısını koruyacak şekilde birkaç kat kıyafet giymek uygun olacaktır. Ellere mutlaka eldiven takmak ve başı da şapka ile kapatmak uygun olur. Yürüyüşe yeni başlayanlar yürüyüş temposunu ve ısınma metodlarını kademeli olarak arttırmalıdır. Ayrıca egzersiz bitiminde de düzenli olarak soğuma çalışmaları yapmalıdırlar.