Yumurta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yazar:   |  0 Comments

Protein miktarı yüksek besinler tüketmenin sağlığımız açısından önemi oldukça yüksektir. Yumurta da besinler arasında yüksek kalitede bir proteine sahiptir. Yumurtanın protein açısından zengin bir besin kaynağı olduğu bilgisi hemen hemen herkesçe biliniyor. Peki, bu sabah kahvaltılarında sıkça tüketilen besinin diğer özellikleri hakkında ne kadar bilgiye sahibiz?

Kahvaltılarda sıkça tüketilen yumurtanın yağ yakıcı özelliği bulunuyor. Yumurta yüzeysel olarak bakıldığında bile A, D, E ve B vitaminlerini içeriyor.

Fiziksel ve zihinsel gelişimi arttırıyor.

Yapılan araştırmalar, kahvaltıda karbonhidrat tüketiminden çok protein tüketimine özen gösteren kişilerde daha fazla yağ yakımı sağlandığını gösteriyor.

Kalori yönünden ise; et ve süt ile karşılaştırıldığında 55 gramlık bir yumurta, 40 gram yağlı sığır etine veya 100 gram yağlı süte eşdeğer olduğu görülüyor.

Yumurta rengi besin yönünden kafa karıştırıcı bir konu olabiliyor. Renginin besin kalitesi üzerinde bir farka sebep olduğu düşünülüyor. Kimi kesim koyu renk yumurtaların besin kalitesi açısından daha yüksek olduğunu düşünüyor, kimileri ise; beyaz yumurtanın tavuğun gelişimini tamamladığının bir göstergesi olduğunu düşünüyor. Fakat bu görüşlerin hiç biri doğru değil. Her iki yumurtada da aynı miktarda protein, mineral ve vitaminler bulunmaktadır. Bir tek C vitamini bulunmuyor. Bir de tavuğun yediği yemin kalitesi belirli farklar yaratabiliyor. Fakat genel anlamda düşünüldüğünde kahverengi veya beyaz yumurta besin değeri açısından bir fark oluşturmuyor. Yumurtanın rengi tavuğun cinsiyle alakalıdır ve besleyiciliği yönünden bir fark barındırmamaktadır.

Tüm bunlar dışında bazı diğer konularda da yanılgılar yaşanabilmektedir. Örneğin, yumurtanın hangi koşullarda ve ne kadar sürede korunması gerektiğidir veya pişirilmesi ile ilgili bir kaç ufak bilgide işe yarar olacaktır.

Pişmiş bir yumurtayı kabuğunun kırılmasından itibaren 7 ile 9 gün arasında bir sürede buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Yumurtayı haşlarken veya yağda kızartırken harlı ateşe maruz bırakmak yumurtanızın sert olmasına neden olacağından kısık ateşle veya orta dereceli bir ateşle daha hoş bir lezzet edinebilirsiniz.

Yumurtayı mutlaka tüketmeye özen göstermelisiniz. Sağlığınız, zindeliğinizi korumanız açısından ihtiyacınız olan protein ve yüksek besin değeri yumurtada yeterli miktarda bulunmaktadır.