Yönlendirmeli Meditasyon Faydaları

Yazar:   |  0 Comments

Giderek bilinci artan ve pek çok kişi tarafından artık daha sık uygulanan meditasyon hayatınıza bilinenden çok daha fazlasını katıyor. Vücudumuz komplike bir sistemden oluşur. Sinir sistemi kontrol mekanizmasının en önemli parçasıdır. Duyularımız, duyularımızın etkilendiği çevresel faktörler, davranışlarımız ve hem bilinç hem de bilinçdışı fonksiyonlarımızın kontrolünü sağlar.

Rutin hayatta karşılaşılan binlerce durumun içerisinde stresli, yorgun, kimi zaman alınan uyarılar sebebi ile üzgün ve mutsuz hissettiğimiz anlar olur. Bunlar da hayatın bir parçasını oluşturur. Ancak gereken önemden çok daha fazlasını vererek üzerinde durduğumuzda ise beden ve zihinde büyük hasarlara yol açar. İşte meditasyon otomatik olarak sinir sisteminin gereğini yerine getirirken beden ve zihnimizde ortaya çıkan problemleri, akışı, önler, yavaşlatır ve hayatta daha iyi nefes almanızı sağlar. Bunu daha detaylı incelediğimizde meditasyonun yalnızca ruh iyileştirmesi üzerinde değil beyin ve beden iyileşmesi üzerinde de büyük bir faydası olduğu ortaya çıkar.

Meditasyon Esnasında Beyinde Neler Oluyor

Henüz bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa bile birçok çalışma gri madde denilen beynin ön lobunda yer alan maddenin miktarını arttırıyor. Peki bu ne işe yarıyor? Gri madde miktarı artması demek daha yüksek konsantrasyon ve duygusal stabilize demek. Yani siz meditasyon yaptığınızda gri madde artışı ön lobda kalınlaşmaya başlıyor.

Korku ve fiziki duyarlılığımız gün içerisinde artar. Bu da beynin ön lobunun biz her ne kadar istemesek de bu anlamda daha çok çalışmasına sebep olur. Meditasyon ile ise gerginlik azalır ve bu bölümde yer alan olumsuz duygu ve hisler yerini sakinliğe ve akışa bırakır.

Meditasyon ile dirençliliğin yüksek bir bağlantısının bulunduğu yapılan araştırmalarca da desteklenmiştir. Meditasyon ile amigdalada yer alan kötü duygular, anılar ve travmalar hızla iyileşmeye başlar.

Beynin Meditasyon ile Uyarılan Bölümleri

Ön Lob:

Mantık yürütme, günlük işleri planlama, yaşanılan duygusal deneyimleri açığa çıkarma konusunda işlevi bulunan bir bölümdür. Yani gün içerisinde kafamızın sürekli bir şeylerde olması ve bir şeyleri hissetmemizi sağlayan bu bölüm meditasyon esnasında beyin ile bağlantısını koparır. Böylece zihin ego ile bağlantısını koparmış olur.

Talamus:

Talamus, duyuları ve beynin çeşitli bölümlerinden beyne giden kanalları kontrol eder.

Meditasyon, duyusal enformasyon kanallarının akışını yavaşlatır.

Yan Loblar:

Talamus tarafından sağlanan verileri işler size yer ve zaman duygusunu verir. Meditasyon bu işlemin akışını yavaşlatır.

Retiküler İnformasyon:

Aldığı uyarılara bağlı olarak beyni alarmda tutan bu bölüm meditasyon esnasında yavaşlar.

Seçtiğiniz bir konu üzerinde her gün yapacağınız meditasyon çalışması ile 21 günün sonunda bir şeylerin olumlu bir şekilde dönüştüğünü göreceksiniz. Meditasyon ile yorgun bir beden, hırpalanmış bir zihin ve duygu karmaşası içerisinde kaybolmuş bir ruhtan arınır ve her seferinde yeniden tazelenirsiniz. O halde bir 10 dakikalık çalışma ile bugün bir yeniliğe adım atmaya ne dersiniz?