Yoga’nın Yararları

Yazar:   |  0 Comments

Yoga, zihin ruh dengesini sağlayan en etkili egzersizlerden biridir. Yoga ile sağlayacağınız fayda Pilates ile benzerlik gösterir. İç huzuru yakalama, kendini dinleme, sakinleşme gibi faydalarının yanısıra kontrollü ve dengeli bir şekilde yapıldığında hareket kabiliyetinizi arttırır ve denge mekanizmanızı güçlendirir.

Sakin, dingin bir ruha sahip olmak istiyorsanız en azından bir kez denemenizi öneririz. Ancak; basit egzersizler her ne kadar tek başınıza yapabileceğiniz türde gibi görünse de sağlığınız açısından bir kursa kayıt olarak veya bir yoga eğitmeni eşliğinde yapmanızı tavsiye ederiz. Ne kadar süre hangi pozisyonda kalacağınız, egzersizi ne kadar tekrar edeceğiniz, nefes kontrolünüz ve psikolojik olarak nasıl bir zihin kontrolü sağlamanız gerektiği konusunda uzman eğitmenlerden yardım almalısınız. Böylelikle, sakatlık durumunu engeller, daha kolay öğrenir ve daha kolay konsantre olmayı başarabilirsiniz.

Yoganın bir diğer özelliği aynı Pilates ve diğer sporlarda da olduğu gibi kan dolaşımınızı hızlandırmaktır. Yoga ile şimdiki zamana odaklanır, stresinizi atar ve esneklik sağlayabilirsiniz. Hafta da bir iki gününüzü ayırarak başlayabilirsiniz. Stresli ve yorgun olduğunuz zamanlarda yoga ile rahatlamayı tercih edebilirsiniz. Yoga, psikolojik ve bedensel rahatlığa kavuşmanızda size yol gösterici olabilir.