Yoga ile Adet Sancısına Son!

Yazar:   |  0 Comments

Her ay yaşanan o zorlu dönemleri atlatmak için artık her seferinde başka bir çözüm yolu arayışına girmek yerine etkili tek çözümle daha rahat hissetmeniz mümkün!

Yoga, bedenindeki kas, bağ doku, iç organlar ve beyni varabileceği son noktaya kadar çalıştırarak bedeninizde mükemmel bir uyum yaratır. Fiziksel sorunlarınızı, ağrıi kramp belki sindirim gibi bir çok soruna çözüm getirebilir.

Adet sancısı çeken bayanlar, bu dönemi kolaylıkla atlataiblmeniz için yapmanız gereken yalnızca 3 egzersiz var. Dilerseniz bir seri halinde yaşam boyunca bir hayat tarzı haline getirebileceğiniz gibi her ay yaşanan bu zorlu dönemlerinizde de güvenli bir şekilde uygulamanız mümkün.

Şimdi, adet dönemlerini diğer standart günlerden farkını kapatarak sizi rahatlatacak 3 egzersizin ne olduğunu öğrenelim.

Agnistambhasana

Agnistambhasana

Kalçaları ve kasıkları esneterek rahatlamasını ve burada bir alan açılmasını sağlayan bu yoga pozu ile özellikle adet dönemlerinde yaşanan kasık ağrılarından kurtulabilmeniz mümkündür. Pozda kaldığınız süre boyunca nefes takibi yapmalı ve vücusunuzdaki nefes akışının farkındalığını hissetmelisiniz. Doğal nefes akışını farkedin ve kısa stresli nefeslerden bedeninizi arındırarak daha sakin ve bilinçli nefeslerde pozunuzu gerçekleştirin.

Pozu doğru gerçekleştirebilmek için öncelikle, oturma kemiklerinizin üzerinde olduğunuzdan emin olmalısınız. Bunun için kalçayı biraz geriye doğru alarak denge kontrolü sağlamaya özen gösterin.

Eğer, diz incinmesi ve alt sırt bölgesi incinmesi gibi bedensel sağlık problemleriniz varsa bu harekette zorlanabileceğinizi ve ağrıyan bölgeleri tetikleyebileceğinizi göz ardı etmemelisiniz. Sizin için bir problem teşkil edebilecek bu gibi sağlık problemlerinde egzersizi uygulamamanız veya beden kontrolünüzün farkında olarak uygulamanız sağlığınız açısından önemlidir.

Uttanasana

Uttanasana, Standing forward fold

Yoga pose geçişlerinde sıklıkla kullanılan bu egzersiz bacak ve omurgaya odaklı bir asanadır. Yoğun esneme pozudur. Gövdenin üst tarafını daima uzun tutarak; kalçadan destek alarak tüm esnek omurga ile öne kapandığınız bu pose günlük hayattaki stresten de arınmanızı sağlayacaktır. Bu poza yeni başlayanlar için minik öneriler dikkate alınabilir. Bacaklarınızı dümdüz tutmak sizin için kolay olmuyorsa daha iyi esneyebilmek için bacaklarınızı bükülü tutabilirsiniz. Pozda bir süre kaldıktan sonra bacaklarınızın arkasını geriye doğru davet ederek düzleştirmeye çalışın. Ancak; buradaki maksat dizlerin arkasını düzleştirmek değil bacakların arkasını esnetmektir. Eğer mümkünse belki bir parça topukları dahada zemine doğru davet edebilirsiniz. Fakat, sınırlarınıza saygı duymayı asla ihmal etmemelisiniz.

Bel ve sırt problemleri yaşıyorsanız bu asanayı kesinlikle dizleriniz bükülü bir şekilde uygulamalı ve kendinizi zorlamamalısınız.

Uttanasa’nın Faydaları

Zihni sakinleştirir, stres ve hafif depresyonu rahatlatmakta etkilidir.
Karaciğer ve böbrekleri uyarır.
Hamstring kaslarını, baldırları ve kalçayı esnetir.
Quadriceps kaslarını ve dizleri güçlendirir.
Sindirimi düzenler ve kolaylaştırır.
Menopozun etkilerini dengeleyicidir.
Yorgunluk ve kaygı hislerini hafifletir.
Baş ağrıları ve uyku problemlerinde kullanılabilir,
Astım, gebe kalma, kemik erimesi ve sinuzit üzerinde terapotik uygulamaları vardır.

Balasana – Child Pose

Childs Pose

İç kasıklar ve omurgayı esneterek burada rahat bir alan açılmasını sağlayan bebek pozu ile regl dönemlerinizin korkulu rüyası sancılarınızdan kurtulmanızın en pratik yoludur. Yine, her yoga asanasında olduğu gibi bu pozda beklerkende nefes kontrolünüzün, farkındalığınız üst düzeyde olmasına dikkat etmelisiniz. Çene, boyun, gözlerinizin arkası rahat ve gevşek, belki dudaklar bir parça aralık… Nefesin doğal akışta gelişini izleyin ve nefesi verirken sakin, rahat nefes verin. Esnediğinizi, sakinleştiğinizi ve kas kasılmaları, kramplara karşı ne kadar yumuşak bir bedene sahip olduğunuzu farkedin. Esnediniz, gevşediniz, nefes alış verişlerinizi düzenlediniz… Artık çok daha iyi hissediyorsunuz.