Vücut Yapısını Genel Olarak İnceleyelim

Yazar:   |  0 Comments

Kasların güçlü ve sağlıklı olması kan dolaşımını hızlandırmakla birlikte vücudun yapısını korur. Sıkı, esnek, dayanıklı ve güçlü kaslar sağlıklı bir iskelet yapısına sahip olmanın temel koşuludur.

Bütün organlar birbirleriyle sağlıklı ve kuvvetli bir etkileşim içinde olmalıdır. Kemikler ve kas yapısı yanlış uygulamalar sonucu hasar görebilir ve sağlıklı iskelet yapınızı bozabilir. Yerçekimini kontrol altına almayı başararak ve onunla birlikte hareket ederek kas ve kemiklerinizin işlevlerini yerine getirmesini sağlayabilirsiniz. Yanlış uygulamalar az önce bahsedildiği gibi hasar verebilir. Vücudun merkezi kontrolü omurgaya bağlıdır ve karın kaslarınız ise omurga bölgesini bütünüyle sarar ve ayakta tutar.

vucudumuzun_yapisi

Dikey kas(Rectus Abdominis) vücudun tam orta bölgesinden geçer ve orta bölgeyi güçlendirir.  Bu kaslar etkili çalıştırıldığında baklava kas denilen görünüm ortaya çıkar ve orta bölgeyi çalıştıran bu kaslar karın sıkıştırma hareketlerinde etkili olur.  Vücudu dik tutan bu kas grubunun düzenli nefes alıp verme konusunda pek etkisi yoktur.  Pilates ile bu kası uzatıp çalıştırmayı ve diğer karın kaslarının engellenmemesini öğreneceksiniz.  Aynı zamanda bu kaslar vücudunuzu dik tutması açısından da önem taşımaktadır.

Karın kaslarınızın en altında bulunan enine kaslar (transversus) bütün vücudu saran yatay liflerden oluşur. Sağlıklı nefes alma, omurga ve pelvik sabitleme sağlama ve  iç organlara gereken yeri açma görevini üstlenen bu kaslar diyafram kaslarına yapışıktır.

İç ve dış çapraz kaslar, eğilip bükülmeye yardımcı olarak omurga ve pelvik bölgeyi sabitleyerek  iç organları destekler.

Vücut bir bütün olarak geliştirildiğinde ilk önce enine kaslar çalışır. Bu kas grubu gövdeyi her yöne hareket ettirebilmesi açısından tek kas grubudur. Eklem, vücut ve kemik sağlıı açısından bu kaslar büyük önem arz eder.