Vücudun Su Tutmasını Engellemek için Yapabileceklerin…

Yazar:   |  0 Comments

Vücutta su tutulması genel olarak bilinen adı ile vücudun su toplamasıdır. Kadınlarda adet öncesinde, uzun bir yolculuk sonrasında, hamilelikte ve çeşitli sebeplerle su toplanması görülebilir. Vücutta oluşan şişkinliklerle kendini gösteren su toplaması genel olarak ayak, bilek, karın ve vücudun kısmi çeşitli bölgelerinde görülebilir. Dolaşım sisteminde vücudumuzda dolaşan sıvıların damar dışına çıkarak doku veya cilt arasındaki boşluklara dolması ile oluşan ödeme verilen genel bir tabirdir. Kimi zaman kısa süre içerisinde yok olurken kimi zaman etkisi ciddi hastalık problemlerine yol açabiliyor. Bu sebeple var olan durumun sebebi anlaşıldıktan hemen sonra vücuttan ödem atmanın yolları için kolları sıvamanız gerekiyor.

Vücudunuzdan attığınız ödemler kısa süre içerisinde eski sağlığınıza kavuşmanıza ve yaşadığınız şişkinlik belirtilerinin de ortadan kalkmasına ortam hazırlayacaktır. Vücudunuzda ödem oluşmadan oluşumunu engellemek de sizin elinizde…

Yalnızca birkaç tavsiyeye göz atarak ödemi ( vücudun su toplamasını) engelleyebilirsiniz.

Ödem oluşumu engelleyen tavsiyeler

B6 Vitamini

Yapılan araştırmalar gösterdiki B6 vitamin takviyesi alan kadınlar adet öncesi ve adet dönemi oluşan semptomlardan çoğunun önüne geçti. Ağrı ve şişkinliğin büyük ölçüde azaldığı belirtilen araştırma B6 vitamin takviyesinin önemini gösterir. Birçok doğal besinde bulabileceğiniz B6 vitaminini hekiminize yazdırarak da bir hap halinde de uygun ölçülerde kullanabilirsiniz.

Vitamin-B6

İşlenmiş Karbonhidratlara Veda Edin

Şeker ve beyaz un kaçınmanız gereken gıdaların başında geliyor. Günlük tabirde sıkça duyabileceğiniz “-Hamur işinden uzak dur!” cümlesini siz gene de çok yabana atmayın. Elbette bunu size arkadaş arasında bilimsel olarak açıklamıyorlar; ancak emin olun bir açıklaması var ;)

İşlenmiş karbonhidrat olarak da bahsedebileceğimiz bu besinleri tükettikten hemen sonra kan şekeri birden yükseliyor. Kandaki insülin seviyesi yükseldiğinde ise böbreklerde emilen sodyum miktarı daha da artıyor ve bu da vücudun su tutması anlamına geliyor. Yani bu durum “-su içsem yarıyor!” dan biraz farklı ;) Bu sebeple teklif edilen hamur işlerini kıramayıp almak yerine yemeyi tercih etmiyorum diyerek geri çevirmenizi tavsiye ediyoruz…

islenmis_karbonhidratlar

Karahindiba Etkisi

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan Karahindiba’nın idrar söktürücü etkisi ile idrar ile birlikte vücudunuzda biriken toksinleri atmış olacaksınız. Daha fazla idrar vücuttan atılacağı için de vücudun su tutması azalacaktır.

karahindiba_cicegi