Volümetrik Beslenme Planı ile Sağlık Seninle!

Yazar:   |  0 Comments

Volümetrik beslenme, beden sağlığınız için tercih edebileceğiniz en etkili beslenme şekillerinden biridir. sağlıklı beslenme konusunda lifli besin tüketiminin oldukça önemli olduğundan bahsetmiştik. Volümetrik beslenme planı da lifli besin tüketimini barındıran kalp sağlığına dost bir diyet planıdır.

Şeker hastalığı riskini düşürür, kalp hastalıklarına iyi gelir ve sindirimi düzenlemede etkin bir rol oynar. Faydalarını bu şekilde sıralamak mümkündür. Üstelik, bu diyet programı, diğer bir çok diyet listesi gibi yorucu, strese sokabilen ve uygulamakta zorluk çekilebilecek bir diyet programı değildir.

Volümetrik beslenme planında besinleri 4 gruba ayırdığımızda hangilerini daha çok hangilerini minimum seviyede tüketmemiz gerektiğinden biraz bahsedelim. Çok düşük, düşük, orta yoğunlukta ve yüksek yoğunlukta besinler olmak üzere 4 gruba ayırdığımız Volümetrik besin programında çok düşük yoğunluklu ve düşük yoğunluklu besinleri tüketmeye ağırlık vermemiz; orta yoğunlukta ve yüksek yoğunlukta besinlerin tüketimini minimum seviyeye indirmemiz gerekiyor. Bu bahsedilen tüketim ağırlıkları volümetrik beslenme şeklinin kurallarını oluştuyor.

O Halde Tüketmeniz Gereken Besinler Hangileri?

Çok düşük yoğunluklu besinler için örnek olarak light sütleri ve süt ürünlerini verebiliriz. et suyu kullanılarak yapılan çorbalar da bu kategoriye dahildir. Glisemik indeksi düşük sebze ve meyveler bu grubun içinde yer alırlar.

Düşük yoğunluklu besinlere örnek olarak olabildiğince az yağlı et ve peynirler, tam tahıllı ürünler, kurubakliyat ve tahılları verebiliriz. Bunlar tüketimi son derece önemli besin gruplarıdır.

Tüketimini En Aza İndirmeniz Gereken Besinler Hangileri?

Elbetteki tüketimini en aza indirmeniz gereken besinler diyince akla ilk gelenler arasında glisemik indeksi yüksek olan sebze ve meyveler, beyaz unlu mamüller, yağ oranı yüksek besinler, kuruyemişler, yağlı peynir ve yağlı etler diyebiliriz. Bu ve buna benzer ürünler, volümetrik beslenme planında orta yoğunluk ve yüksek yoğunluktaki besinler sınıfına girer ve volümetrik beslenme planında en az tüketilmesi, tüketimi minimuma indirilmesi son derece önem taşır.

Volümetrik Beslenme Planı Nasıl Uygulanır?

Volümetrik beslenme planını uygulamak oldukça kolay. Bu beslenme planını uygulamak isteyen kişiler öncelikle mutfak listesinden yağlı ve çok yağlı ürünleri silmekle başlamalıdır. Süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri sağlığımız, kemik ve kas yapımız için tartışılmaz bir önem taşıdığına göre elbetteki bu besinleri tüketmeye devam edeceğiz. Fakat yağ oranlarına dikkat ederek… Bahsedilen besinlerin az yağlı olanlarını tercih ederek işe başlayabilirsiniz.

Meyve tüketiminize devam edin. Fakat faydalı olduğu için çok fazla yiyecek olmanız çok fazla fayda göreceğiniz anlamına gelmeyeceğinden günde bir elma yerine 3 elma yemenize hiç gerek yok…

Yemekten hoşlandığınız bazı alışkanlıklarınız olabilir. Bu alışkanlıklarınızı bir anda tamamen terkedin demek oldukça yanlış olacaktır. Sadece yer değiştirin. Örneğin, sıcak ekmek ile sabah kahvaltısı vazgeçilmez tereyağ tutkunu iseniz tereyağ yerine hafif peynirleri sürmeyi tercih ederek alışkanlığınızı farklı bir yöne kaydırın. Emin olun o da hoşunuza gidecek.

Burada yapmanız gereken alışkanlık sahibi olduğunuz besinlerde yer değişikliği yapmak… Pirinç pilavı yerine bulgur pilavı, yağlı bir peynir yerine az yağ oranına sahip bir peynir gibi bir çok besinde uygulayabileceğimiz bu yer değişiklikleri hem bir anda sizi alışkanlıklarınızdan koparmaz hem de daha sağlıklı bir bedene kavuşmanızda Volümetrik Beslenme Planı’nın kurallarını yerine getirmenizi sağlar.

Beslenme planında ara öğünler önemlidir. Çünkü, bedeni asla tam olarak aç bırakmamak çok aşırı şekillerde de tıka basa doymamak önemlidir. Ara öğünler, açlık hissinizi azaltarak ana yemekleri abartmanızı önler. Üstelik, enerji seviyeniz ara öğünler sayesinde her zaman belli bir oranda kalacak ve düşmeyecektir. Enerji kaybı yaşamamanız ise; günü daha aktif ve verimli geçirmenizin en önemli yollarından bir tanesidir. Üstelik ara öğünlerde tüketeceğiniz meyve ve salata gibi aperatifler, aynı zamanda gün içerisinde vitamin ve mineral alımına devam etmenizi sağlar.

Bedeniniz için hem faydalı hem de tokluk hissi yaratacak besinleri öğünlerinize dahil edin. Bunlardan biri yumurtadır. Sabah kahvaltınıza dahil ettiğiniz bir haşlanmış yumurta tokluk hissinizi arttırmaya yardımcı olacak aynı zamanda protein alımınıza da katkıda bulunacaktır.

Yemek zamanı, kendinize bir tabak hazırlayın. Ve tabağınızda ağırlıklı olarak sebze ve salatalar yer alsın. Önce gözü doyurmak, midenizi daha az yemeye ikna etmenin ilk yoludur.

İçerisinde su oranı yüksek besinleri tercih edebilirsiniz. Su tüketiminize de bir o kadar dikkat etmeniz gerekiyor. Hem cildiniz, hem bedeninizin bütünü, hem de sağlık açısından su tüketmeye önem verin.

Görüldüğü gibi, Volümetrik Beslenme Planı, ile artık ne yemeniz veya ne yememeniz konusunda bir karara varıp, uygulayabilmeniz çok kolay…