Uykusuzluğa İyi Gelecek Bitkiler

Yazar:   |  0 Comments

Uykusuzluk problemi, hem gün içinde işlerimizi etkiliyor hem de bedenimizi… Üstelik yalnızca bununla kalmıyor yüzümüze de yansıyor ve yorgunluk, halsizlik gibi görüntüler ortaya çıkarabiliyor… Uyku düzenimizin bozulması olması gereken düzende bir bedensel bütünlüğü kaybetmemize neden oluyor uzun sürdüğü dönemlerde bedende sıkıntılara yol açabiliyor. Uykusuzluk bir gün için bile olsa psikolojiyi ve bedeni olumsuz etkileyen bir süreç olarak karşımıza çıkıyor.

Uykusuzluğumu gidermek için önce sebebini düşünelim.. Aşırı yorgunluk hemen uyuöamızı sağladığı gibi bazen de uyuyamamıza neden olabilir… Veys gün içinde kafanıza takılmış bir şey sizi düşünmeye zorladığından uyuyamıyor olabilirsiniz… Akşam yediğiniz ağır bir yemek sizi rahatsız ediyor olabilir… Problemi gözden geçirin ve olabilecek sebepleri düşünmeye çalışın. Böylelikle belki de uyku problrminizi çözecek en etkili yol bu olacaktır.

İkinci olarak, kadlarınızı gevşetecek, sizi rahatlatacak ve dinginleştirecdk hafif aromalı çaylar tercih edebilirsiniz. Bitki çayları bu durumlar için çoğu zaman biçilmiş kaftan oluyor.

Örneğin, papatya, kedi otu, şerbetçi otu, sarı kantaron tercih edebilirsiniz. Yalnız bu çayları içmeden önce bilmeniz gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bu sebeple lütfen aşağıdaki uyarı notunu okumayı ihmal etmeyiniz.

Uyarı: Bitki çaylarını daha kolay ve daha rahat uyumak için aşırı tüketmekten kaçının. Çok fazla tüketmek, etkisini daha iyi göstereceği veya daha kısa sürede uykusuzluk probleminizi çözeceği anlamına gelmez, faydası değil zararı dokunur. Gereğinden fazla içmeniz aynı zamanda gece uykunuzu bölebilir. Uyumanıza yardımcı olabilecek rahatlatıcı, gevşetici bitki çaylarını yatmadan 1 saat önce içmelisiniz. Kullandığınız bir uyku ilacı veya depresyon ilacı mevcutsa bitki çaylarını ilaç kullanırlen tüketmeden önce muhakak doktorunuzdan bilgi ve izin almalı bu doğrultuda içmeyi tercih etmelisiniz.