Üşengeçlik Kalbi Tehlikeye Atıyor

Yazar:   |  0 Comments

Hareketsizlik, üşengeçlik ve tembellik kalpte ciddi tahribata yol açıyor. Siz televizyon karşısında saatlerce vakit geçirdiğinizde dinleniyor veya eğleniyor olabilirsiniz fakat; kalbiniz hiç de böyle düşünmüyor.. Egzersiz ile hareketsizliği azaltmak oldukça mantıklı hatta spor kalbinizin de dostu.. Peki yalnızca egzersiz kalbinizi korumaya yetiyor mu? Biraz daha açıkça bahsedelim..

Boş vakitlerinizi genellikle bir tv karşısında, bilgisayar başında veya sabit bir şekilde saatlerce oturarak bir iş başında geçiriyorsanız malesef kalp tehlikede.. Oturma sürelerinizi en aza indirmelisiniz.. Siz tv karşısında uzun süre vakit geçirdiğinizde perikardiyal yağ oluşumu tetikleniyor. Perikardiyal yağ oluşumundan kastımız kalbin üzerinde, kalbi kaplayan yağışkan bir yağ tabakasıdır. Ve bu şekilde kalp hastalığı riskiniz artar..

Oturduğunuz süreleri kısaltmakla birlikte egzersiz yapın.. 30 dakikanızı ayırdığınız bir egzersiz aktivitesi kalp yüzeyindeki kılcal damarların güçlenmesini sağlayacak.. Kılcal damarlar ne kadar güçlü ve aktif olursa kalp diğer kaslar gibi güçlenir. Haftalık programınızda kardio egzersizlerine, en az 20 dakikalık yürüyüşlere ve rutin hayatınızda aktifliğe önem verin. Böylelikle kalp üzerinde yağ oluşumunu önler ve kalbinizi güçlendirebilirsiniz. Daha sağlıklı bir kalp ve daha sağlıklı bir yaşam için hareketsiz yaşamdan uzak durmanızı öneriyoruz.