Unutkanlığı Önleyin!

Yazar:   |  0 Comments

Eski zamanlarda belli bir yaşın üzerinde daha sık görünen unutkanlık artık yaş sınırı tanımıyor.. Her yaş grubunda görülmeye başlayan unutkanlığın sebepleri olduğu gibi elbetteki çözümü içinde yapılacak yöntemler var.. Meşguliyeti fazla olan, yoğun tempoda çalışan, birden fazla işle uğraşan, vitamin değeri yüksek besinlertüketmeyen, spordan uzak kişilerde dıklıkla rastlanabilecek bir durum unutkanlık.. Peki neler yapmalı ve bu unutkanlıktan kurtulmalısınız ?

yesilcayElbetteki doğru beslenme, kaliteli bir yaşam tarzı, stresten uzak, dingin bir yaşam unutkanlığınızı önleme de ciddi katkılar sağlayacaktır. Fakat stresi hayatımdan uzaklaştırmak çok zor ve yoğun tempolu bir hayata sahibim diyorsanız derin derin nefes alıp vermek, doğru nefes alışverişi ve haftada 3 gün ayıracağınız bir zaman diliminde yapacağınız spor ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirecek daha sağlıklı düşünecek ve beyninizzin içindeki karmaşaya son vermenizi sağlayacaktır. Pilates, bunun için harika bir spor ve yürüyüşte öyle.. Bilirsiniz ki pilates nefes kontrolüne ve kuvvet merkezine dayanarak yapılan ve bedeni bir bütün olarak ele alan bir spordur. Üstelik yaparken yorulmaz tersine daha da dinç hissetmenizi sağlar.. Pilates ile alıştığınız doğr nefes alışverişleri ise sizi sakinleştirir stresten uzaklaştırır ve bedeninizi ve ruhunuzu daha fazla kontrol edebilme yetisi sunar. Pilates ile ilgili bilgilere ulaşabilmek için genel bilgiler kategorimize göz atabilir, pilates egzersizleriyle tanışmak için pilates egzersizleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.. Gelelim sağlıklı beslenme ile unutkanlıkla başetme yöntemlerine.. Yapılan araştırmalar unutkanlık için yaban mersini tüketiminin üzerinde duruyor..

ceviz  elma

Yaban Mersini : Güçlü bir hafız, öğrenme yetisi ve beceri geliştirme için oldukça faydalı olan yaban mersinini günde bir avuç tüketebilirsiniz.. Bu besin beyni oksidatif strese karşı bir zırh gibi koruyor.

Vitaminler : B, C, D, E vitamini almaya özen gösterin.. B12 vitamin eksikliğinin unutkanlığa yol açıyor.. Unutkanlığınızın bir sebebi de vitamin eksikliği olabilir mi? Günde almanız gereken miktarlarda doğal vitaminler tüketmeye özen gösterin.. Sebze ve meyvelerde bolca bulunan bu vitaminlerden yararlanmalısınız..

Ispanak : Folik asit ve minareller bakımından zengin olan ıspanak unutkanlığınıza çare olacaktır.. Alzheimer ve yaşa bağlı unutkanlığın doğal tedavisinde ilk sıralarda yer alıyor..

Elma, balık, nar suyu, yeşil çay, ceviz, kırmızı et tüketimine de önem vermelisiniz..

1unutkanlikYemeniz gerekenlerin yanısıra unutkanlıktan kurtulmak için yememeniz gereken besinler de elbetteki var.. Hiç yemeyecek değilsiniz ancak; dozunu kaçırmak zararlı olacaktır.. Örneğin şeker.. Damar tıkanıklığına ve proteinlerin yeterince işlenememesine sebep olur. Siz faydalı besinleri tüketirken bir yandan şekeri abartarak yediğiniz sağlıklı besinlerin etkisini azaltmış olacaksınız.. Bu sebeple şeker tüketiminize oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Trans yağlar, damar tıkanıklığı riskini arttırır ve metabolizma işlevlerini aksatmaya sebep olabilir.. Yağ tüketimizde de dikkatli olmanız gerekiyor.. Unutkanlığı yenmek ve daha kaliteli bir yaşam tarzı benimsemek için vücudunuza iyi bakın.. O bunu hakediyor..