Topuk Ağrılarından Kısa Sürede Kurtul

Yazar:   |  0 Comments

Sabah uyandğınızda yataktan kalkarken ilk bir kaç adımınız sancılıysa, uzun süre oturduktan sonra yürürken topuğunuzda batma hissediyorsanız Plantar Fasciitis’ten muzdarip olmanız mümkün.

Yapılan araştırmalara göre topuk rahatsızlığından bir kaç yöntem ile çok hızlı bir süreçte kurtulmanız mümkün. Hızlı sonuç pratik yöntemlerle artık daha rahat yürümeniz olası!

Öncelikle dikkat etmeniz ve uygulamanız gereken birkaç yöntem var. Bu yöntemler iyileşme sürecini hızlandırıcı yöntemler değil belki ancak bu püf noktalara dikkat etmeniz destekleyici bir rahatlama sağlayacaktır.

Ayakkabı seçiminizi göz önünde bulundurmalı, topuk destekli, ayak tabanınızı yormayan sağlıklı ayakkabılar tercih etmelisiniz.

İkinci olarak topuğunuza yapacağınız masaj, esnetme hareketleri yine kısa süreli de olsa bir rahatlama sağlayacaktır.

Topuk batması, topuk ağrısının genellikle koşucularda sık görüldüğü yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir. Bir veya birkaç sebeple topuk ağrısına sebep verecek zorlamalarda bulunmuş olabilirsiniz. Ancak; şimdi bunun çaresine bakma zamanı!

topuk-agrisi

Topuk antremanları yaparak iyileşme sürecini hızlandırabilirsin. Yapabileceğin çalışmayı anlatmadan önce uyarmamız gereken bir nokta var: Lütfen, kendi sınırlarına saygı duy ve yapabileceğinden ötesine zorlanma!

Bir step tahtasının üzerine çıkabilirsin veya hafif  yükseklikte bir kutu da işini görebilir. Topukların havada olacak şekilde dengeni sağla ve 3 saniye parmak ucunda bekle. Bu çalışmayı her gün 8 ila 12 tekrar arasında yapman uygun olacaktır. Fakat; sınırlarının zorlandığını hissediyorsan egzersizi bırak. Ve tüm bu her şeyden önce bir hekime görünmeyi unutma!