Tempo Değişiklikleri ile Daha Fazla Kalori Yakın

Yazar:   |  0 Comments

Sporu hayatınıza dahil ettiniz… Artık daha fazlasına ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Yaptığınız spordan çok daha fazla verim alabilmek için çeşitli yöntemler geliştirebilirsiniz. Böylece, hem farklı kas gruplarına odaklanarak daha fazla verim hem de sürelerle oynayarak daha fazla kalori yakmanız mümkün. Şimdi gelin, bunu nasıl yapabileceğinizden bahsedelim…

Süreli Tempo Değişiklikleri

Spor yapmaya hazırsanız, zaten ısınma sürecini uyguladığınızı varsayıyoruz. Biliyorsunuz ki; her spor öncesi 10-20dk. arası ısınma egzersizleri uygulayarak, vücudunuzu spora alıştırmanız gerekiyor. Her gün spor yapsanız dahi…

Isınma sürecini geçtikten sonra yapacağınız bir fitness egzersizini veya bir doğa koşusunu sabit sürelerle farklı tempolarda uygulayın. Örneğin; egzersizi 30 saniye hızlı, 30 saniye yavaş gerçekleştirin. Tüm bu uygulama esnasında nefes alış-verişlerinizin kontrolünü sağlamayı ihmal etmemelisiniz. Veya 90 saniye yavaş tempoda koşuyorsanız diğer 90 saniye hızlı tempoda koşarak daha fazla kalori yakımı avantajı sağlayabilirsiniz. Bu alıştırmalar sadece kalori yakımı için değil, dengenizi, süreyi ve sizi etkileyen diğer hususları kontrol altına almayı daha iyi başarmanızı sağlayacaktır.

Farklı Bölgeleri Çalıştırma

Pilates, fitness veya herhangi bir spor aktivitesini uygularken bir bölgeye yüklenmek doğru değildir. Belinizi daraltmak veya göbek yağınızdan kurtulmak istiyor olabilirsiniz elbetteki ve bunun için iyi gelecek muhteşem egzersizlerden de faydalanacaksınız fakat; sürekli aynı bölge üzerinde çalışmamalı aynı bölgeyi devamlı olarak yormamalısınız.Farklı kas gruplarını aktivitenizin içine dahil etmeniz asıl çalıştırdığınız bölgede daha iyi verim almanıza katkı sağlayacaktır. Bir diğer konuyu bu konu ile bağdaştırarak bahsetmek gerekirse eğer… Sürekli aynı egzersizi tekrarlamak yerine programınızı çeşitlendirin. Farklı egzersizler farklı kaslarınızı çalıştıracak ve siz aslında farkında olmadan vücudunuzun tüm bölgelerini çalıştırma fırsatı elde etmiş olacaksınız.

Bu faktörlere dikkat ederek uyguladığınız spor aktivitelerinde daha verimli sonuçlar ve daha fazla kalori yakma şansınız artacak ve çeşitlilik ile daha eğlenceli bir aktivite süreci geçirmiş olacaksınız.