Stresi 365 Derece Dönüştür!

Yazar:   |  1 Comment

Fazlasının zarar olduğu bir gerçek olan strese günlük hayatta birazda ihtiyacımız var. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki stresten korkan ve strese maruz kaldığında hayatının tam bir felakete düşüneceğini düşünen bir grup insanın; stresin etkisini çok da fazla önemsemeyen, bu durumu çok da kafasına takmayan ve kendisine bir zararının olmayacağını düşünen insanlara göre %43 olduğu bir gerçek. Yani stresten zarar gördüğünü düşünen insanların, bunu hayatında bir etki yaratıp yaratmadığını önemsemeyen insanlara göre ölüm oranı %43 daha fazla diyebiliriz.

1

Burada farkındalık yaratılmak istenen nokta ise stresi düşünmek ve stresin kötü etkenlerini vücutta bir zarara sebep olabileceği şekilde gündeme getirmek değil stres konusunda farkındalığı arttırmak ve akabinde hayatımızı felakete çevirmenin aksine az dozajda stresin vücuda olan katkısından maksimum derecede faydalanabilmek…

Olaylara, durumlara ve kişilere daha iyimser yaklaşmayı denemekle başlayabilirsin. Bu sayede vücudunda o sırada stres kat sayısı yüksek olsa da bedenini sarmayacak ve seni çok da etkisi altına almayacaktır.

2

Stres, bir noktada hatta ilk tepkisinde uyarıcı bir etki yaratıyor. Seni harekete geçmek ve bir iş üzerinde odaklanarak sonuca ulaştırmayı sağlayacak gücü bedeninde bulmayı sağlıyor. Stresin bu yönünü ele alarak hayatında faydalı bir dönüşüme sebep olabilirsin.

11

Vücut strese girdiğinde vücudunda salgılanan salgı, zevk kimyasalı dopaminidir. Bu dopamin seni harekete geçirecek enerjiyi bedeninde bulmanı sağlar. Her gün yaptığın rutin işlrde bu salgı salgılanmaz. O yüzden biraz da seni harekete geçmene katkı sağlayan strese teşekkür etmelisin.

Stresi hayatında 365 derece dönüştür ve faydalarını göz önüne alarak hayatına katkı sağla! Elbette seni çileden çıkarmasına müsaade etmeden ;)

3

  • ♍︎NoThing2Lose❧

    Evet güzel açıklamışsınız ancak stresi hayatımızda faydalı ve baş edilebilir hale getirmek konusunda biraz daha yardımcı olsaymışsınız daha iyi olurdu.