Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yazar:   |  0 Comments

Spor yapmak, yaaşam kalitemizi son derece arttıracaktır. Spor yaparken yapılan sporun çeşidine göre dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar vardır. Ancak, spor yaparken genel olarak dikkat edilmesi gereken de bir takım kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara dikkat etmek ve özen göstermek spor sürecinizi daha verimli geçirmenize ve sporun vücudunzda yaratacak iyileştirmelerden daha fazla faydalanmanızı sağlayacaktır.

Şimdi, biraz genel kurallardan bahsedelim…

Spor yaparken dikkat etmeniz gereken ilk maddelerden biri bol su içmektir. Spor ile çok fazla uğraşmayan birinin günde içmesi gereken 1,5 lt su spor yapan kişide 2,5lt’ye çıkıyor.

Sporu kesinlikle zayıflamak için yapmayın. Sağlıklı yaşam için tercih edin ve severek devam edin. Kilo vermek amaç değil, sonuç olmalı… Amacınız, sağlıklı yaşam için spor yapmayı alışkanlık haline getirme isteği olmalıdır.

Terlemeye ve açlığa dilkat etmelisiniz. Beslenmeniz, düzenli ve sağlıklı tercihlerden oluşmalıdır. Aç bir vücutla spor yapmamalı, öğününüzü tamamlamalı ve yemek yedikten bir-iki saat sonra spora hafifçe başlamalı daha sonra ritmi arttırırsınız.

Spora uygun giyimi tercih etmelisiniz. Bunun için sitemizde yer alan spor için uygun giyim yazımıza göz atarak bilgi edinebilirsiniz.

Spora başlamadan önce ısınma programı uygulamak, sizi spor sakatlanmalarından koruyacaktır.

Vücut yağı ve kas kitlesi oranlarını tespit ettirin ve böylelikle spordan daha fazla verim alabilmek için nasıl bir yol izlemeniz gerektiği kanısına varın.

Spor yaparken öncesinde ağır, yağlı yemeklerden uzak durmalı; gaz yapıcı besinlerden kaçınmalısınız.