Spor Öncesi “Yasak” Listesi

Yazar:   |  0 Comments

Bazı şeyler var ki o sırada asla yapılmaması gerekiyor.. Tam kendim için iyi bir şeyler yapayım derken farkında olmadan bedeninize zarar verecek davranışlarda bulunuyor olabilirsiniz. Spor yapmayı seviyor ve spora başlamadan önce hazırlığınızı layığıyla yerine getiriyorsunuz. Peki spor öncesi yapmamanız gerekenleri tam olarak bildiğinizden emin misiniz?

Kaliteli bir spor süreci geçirebilmeniz ve etkisinden tam olarak faydalanabilmeniz için bu yasak listesine hemen bir göz atın. İşte spor öncesi uzak durman gerekenler…

Bol Su Tüketiyorsan..

Hemen buna bir son ver. Tabi her zaman değil. Yalnızca antrenman öncesi… Bol su içmenin faydası kaçınılmaz. Yalnız bunu güne yaymak da bir o kadar önemli. Antrenman öncesi bol su tüketmenin oldukça fazla zararı bulunmakta. Böbrekler içtiği suyu atabilmek için 1 saat kadar süreye ihtiyaç duyuyor. Bu sebeple antrenman öncesi içtiğin bol su enerji düşüklüğüne, kramplara ve kas güçsüzlüğüne sebep olabilir. Olası bir baş dönmesi de söz konusu olabilir. Bu sebeple mideni yormaması için antrenmanın 3 saat öncesinde birkaç bardak su içebilirsin.

 

 

su_icmek

 

 

Ayak parmaklarına dokunmaya çalışıyorsan…

Antrenman öncesi yapılan statik esneme ve germe egzersizleri aktivite kalitesinde düşüşe sebep oluyor. Aktivite esnasında kaslar mümkün olduğunca çalışmalı ve yorulmalı. Bu sebeple yoğun esneme ve germe egzersizleri yapmaktan kaçınmak gerekiyor. Yoğun olarak yapılan bu hareketler sportif aktivite esnasında kaslarınızdan alacağınız verimin düşüşüne sebep oluyor. Evet, sportif aktiviteye kaslarınızı hazırlamalı ancak bunu dozunda bırakmalısınız.

statik_esneme

 

Bir yudum içki…

İster bir şişe ister bir kadeh… Spor öncesi aldığın alkolün niceliği fark etmiyor. Her bakımdan zararlı olan alkolü mümkünse sağlığınız için hiç ama sportif aktivite öncesi hiç tüketmemeniz gerekiyor. Damarların daralmasına ve motor fonksiyonlarının azalmasına ve kan şekerini düşürerek sakatlanmalara ve güçsüzlüğe sebebiyet veriyor.

alkol_tuketimi