Sigarayı Bırakırken Nikotin İhtiyacı ile Başetme

Yazar:   |  0 Comments

Sigarayı bırakmada en zorlu dönem vücudun nikotine olan bağımlılığıdır. Çünkü sigaranın için bulunan onca zararlı maddeden yalnızca nikotin bağımlılık yaratır. Sigarayı bırakma sürecinde de bizi en çok zorlayacak olan nikotin alışkanlığından vazgeçmektir.

Nikotin bağımlılığı, zorlanma ilk 3 gün etkisini gösterir. 3 günden sonra sigarayı bırakan kişi için herşey daha normal seyrinde devam eder. Bağımlılık günden güne azalır.

Kişi 3 gün bu hissi çekeceğini ve 3 günden sonra bu rahatsızlığa veda edeceğini düşünerek sigara içmeyi kafasında bitirirse eğer bırakma süreci daha kolay geçecektir. Böylelikle nikotin ihtiyacını absorbe edebilecektir.

Sigarayı bırakmaya çok fazla zorlanan kişiler için nikotin bandı veya nikotin sakızı ilk zamanlarda faydalı olabilir. Ancak; bu ürünlerin kullanımının abartılmaması ve bu konuda sigara bırakma birimlerinden destek alarak görüşülerek gerekli dozda kullanılmalıdır. Fazla tüketimi zararlı olabilmektedir. Bu konuda bilinçli yerlerden tavsiye edinebilirsiniz. Bu ürünler vücudu kandırmaya yönelik ürünlerdir. Fakat; gene de irade ile bırakmak çok daha garanti bir yoldur.

Nikotin ihtiyacı ile nasıl başedilecek?

Sigarayı teşvik edecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Sigara ile birlikte tükettiğiniz sigarayı çağrıştıran besin ve içecekleri tüketmek vücudu sigarayı hatırlatacak şekilde uyarmak anlamına geliyor. Bu dönemde mümkün olduğunca az çay, kahve tüketiminde bulunmalısınız. Genellikle sağlıklı beslenmeli, meyve suları tercih etmeli ve vücuda nikotini hatırlatmamalısınız.