Sigarayı Bırak, Sende Neler Değiştiğini Farket!

Yazar:   |  0 Comments

Sigarayı bırakmak, uzunca bir süre bu alışkanlığa sahip olan kişiler için kısa dönemde zorlu uzun dönemde mutluluğa ulaştıran bir süreç.. Düşünün, vücudunuz sağlığına kavuşuyor..
Yalnızca 3 gün bu sıkıntıyı çekmek, sonrasında sağlıklı bir yaşamın kapılarını açacak.. Yalnızca vücudunuzun size nikotin eksikliği uyarısı vermesi, en büyük sebep olan alışkanlık bu 3 günü zor geçirmenize sebep olacak. Bu 3 gün zorlu süreci psikolojik olarak kendinizi telkin ederek iyileştirebilirsiniz..

Sigarayı söndürdükten 20 dakika sonra bile vücut kendini temizlemek için bir çaba sarfediyor.. Vücudunuzun size yaptığı bu iyiliği karşılıksız bırakmak istemezsiniz öyle değil mi..

İlk 3 gün yaşayacağınız sıkıntılar, bağımlılığa bağlı olarak tedirginlik, depresiflik ve sinirlilik hali olabilir.. 3 gününardından gelen 1 hafta bu sıkıntıları 3 güne göre daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.. Bir hafta az veya çok bu etkilere kendinizi hazırlayın.. Ama bir hafta sonra bu belirtiler yerini olumlu düşüncelere, daha anlamlı koku ve tat alma duyusuna, açık bir nefese bırakacaktır..

Kandaki nikotin oranınız sigara içmediğiniz her iki saatte %50 oranında azalmaktadır.

Sigarayı bıraktıktan 8 saat sonra ise;
Kandaki karbonmonoksit oranı normale seviyelere gelir, Kanın osijen taşıma seviyesi yükselir.
Sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra ise;
Karbonmonoksit vücudu terketmeye başlar.. Nefes alış verişlerinizin rahatladığını hissedersiniz.. Akciğerlerde oluşan katran ve balgam yok olmaya yüz tutar. Solunum yolu hastalıkları riski azalır. Hücreler normal bir şekilde oksijenlenebilir.
Sigarayı bıraktıktan 48 saat sonra ise;
Koku ve Tat duyusu hissedilir şekilde yerine gelir.. Sinir uçlarında yaşanan hasar tamir edilmeye başlanır..

Sigarayı bırakmanın üzerinden tam 2 gün geçti.. Artık her şey ilk günlere göre daha kolay.. Bırakmanın faydalarını görmek sizi daha fazla teşvik edecek ve bu kararınızdan vazgeçmeyeceksiniz..
Sigarayı bıraktıktan sonra kalp krizi riskinizin azalması, nefes problemi yaşamadan koşabilmek ve tempolu yürüyüşler yapabilmek, yaptığınız spordan tam bir verim alabilmek sağlıklı bir yaşam adına sizi motive edecek, bırakmanın faydalarını gördüğünüzde elinize bir daha almak istemeyeceksiniz.. Nefes darlığı, faranjit, sabah öksürükleri ve balgamdan kurtulacaksınız. Daha kaliteli bir yaşam standardına sahip olmak herkesi mutlu eder.. Yıllar geçtikçe kalp rahatsızlıkları riskiniz içmeyen bir kişi ile aynı seviyelere inecektir. Yaptığınız spordan ve yediğiniz yemekten artık daha fazla zevk alacaksınız..

Bırakmak için her zaman doğrudur. Kendinizi geç kalmış hissetmeyin. Kilo alma faktöründen korkmayın. Bu sadece ağza bir şey koyma istediğinden doğar. Sık ve düzenli beslenme az öğün miktarı ile aşılmayacak bir durum değildir.. Sağlığınız için bir adım atın ve hayatınız değişsin..