Sezaryen Mi? Yoksa Normal Doğum Mu?

Yazar:   |  0 Comments

Herşeyin doğal olanı taraftarı olmak elbetteki en mantıklı yoldur. Ancak öyle durumlar vardır ki doğal olmayanı seçmek yapabileceğimiz en doğru şey haline gelir.

Bebeğini dokuz ay karnında taşıyacak olan sevgili anne adaylarına, bu heyecan dolu bekleyiş sürecinde karar vermelerini kolaylaştıracak birkaç ipuçları ile yardımcı olmaya çalışacağız..

Doğum sonrası hastanede kalma süreleri göz önüne alındığında normal doğumda annenin hastanede kalma süresi sezeryanla doğum yapan annelerin hastanede kalma sürelerinden daha kısa olmaktadır.

Sırayla diğer durumlardan bahsedilecek olunursa, eğer şartlar uygun, herşey normal seyrinde ilerliyorsa bebeğin kilosu fazla değilse(4,5 kilo ve üstü), doğum esnasında bebeğin kalp atışları düşmüyorsa normal doğum tercih edilmelidir. Bu ve benzeri sebepler söz konusu değilse doğal yolu tercih etmek daha makul olacaktır. Bunun bir  avantajı da tekrar hamile kalma olasılığıdır.  Birden fazla çocuğa sahip olmak isteyen ebeveynlerin dilediğince çocuk sahibi olma ihtimali normal doğumla sezeryana oranla yüksek olup sezeryanda daha fazla çocuk sahibi olma ihtimali sınırlı kalmaktadır. Elbetteki bu aşamalarda doktorunuzun tavsiyelerine de kulak vermeniz son derece önemlidir.

Sezeryan ile anne adayının doğum gerçekleştikten sonra kendini toparlama, kilolarından kurtulup eski formuna geri dönme süresi normal doğuma oranla sınırlı ve uzun sürelidir. Elbetteki düzenli, yerinde beslenme alışkanlıkları ve uyku düzenini dengeye oturtan ve spora yeterli şekilde önem veren annelerin vücudunu toplama ve kendini eskisi kadar dinç hissetme durumu süreyi kısaltacaktır.

 

Genellikle anne adaylarının büyük korkusu haline gelmiştir normal doğum.. Korkmayın.. Eğer bu konuda kendinizi bilinçlendirir ve normal doğumun faydalarını göz önüne alırsanız korku yerini, “normal doğum yapmak istiyorum” sonucuna bırakacaktır.

Hamilelik döneminde tekrar hatırlatmak gerekir ki doktorunuzla iletişimi güçlü tutmalı ve sürekli diyalog halinde olmalısınız. Böylelikle hamileliğinizin her adımını içiniz rahat ve sağlıklı bir şekilde geçirmiş, yaşanabilecek ufak sorunların önlemini en baştan almış olursunuz.

Tercihiniz ne olursa olsun, ister sezaryenle doğum yapın isterseniz normal doğum tercih edin, hamilelikte dikkat etmeniz gerekenlerin üzerine eğilmelisiniz. Yediklerinize, ağır kaldırmamaya özen göstermeli, bebeğinize zarar verecek her türlü durumdan kaçınmalısınız.

Bu konuda söylemek istediklerinizi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşın.. Sizin gibi diğer anne adayları ve anneler paylaşımlarınızdan mutluluk duyacaklardır. Sevgiyle ve sağlıkla kalın..