Russian Twist Egzersizi

Yazar:   |  0 Comments

Herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan yalnızca bedeninizle gerçekleştireceğiniz veya tamamen isteğe bağlı olarak elinize hafif bir top alarak uygulayabileceğiniz external oblique, internal oblique, rectus abdominis ve iliopsoas kaslarınızın çalışmasını sağlayan bir egzersiz öneriyoruz. Çalışan kaslarınız, gövdenizin eğilme ve bükülme egzersizlerinde kolaylık sağlarken;  omurganın hareket esnasındaki yükünü hafifletme görevini üstlenir. Karın ve yan bölgelerinizden şikayeti olanlar için spor aktivitesine dahil etmekle oldukça fayda görebileceği bu egzersizin yapılışına geçelim.

russian twist

russian twist 2Uygulanışı:

Öncelikle matınızın üzerine sırt üstü uzanın ve doğal pozisyonunuzu alarak rahatlama sağlayın.

Derin bir nefes alıp verdikten sonra başlangıç pozisyonunu sağlamak için öncelikle iki bacağınızı birbiriyle bitişik şekilde hafifçe yukarı kaldırın, dizlerden bükün ve ayak tabanları karşıya gelecek şekilde pozisyonunuzu sabitleyin.

Gövenizi de hafifçe kaldırın.

İki elinizi ileriye doğru uzatın ve dengede olduğunuza, kıvrılmalar sağlayabileceğinize emin olmadan egzersize başlamayın.

Egzersizi kontrollü ve sakin bir şekilde gerçekleştirmeniz oldukça önemlidir.

Konumunuzu dengeli bir şekilde koruduktan sonra sağa ve sola düzenli – kontrollü nefes alışverişleriyle dönmelisiniz.

Egzersizi daha zor bir hale getirmek ve kasları daha fazla çalışması için zorlayabilecek güçte iseniz elinize bir top alabilirsiniz.

Egzersizi daha verimli gerçekleştirmek için yapılışı okuduktan sonra yukarıda verilen görsel yardımı ile pekiştirmeniz daha kolay bir başlangıç yapmanızda fayda sağlayacaktır.