Renklerin Algı Üzerindeki Etkisi

Yazar:   |  0 Comments

Renkler, özellikle insan algısında önemli bir paya sahiptir. Renklerin zihinde yarattığı algı ile bakış açısınızın şekillendiğini biliyor muydunuz?

Renklerin duygusal anlamda süreçleri vardır. Günlük davranışlarımızı da etkileyen renkler herhangi bir şeyi algılamada ciddi bir role sahip. Gelin ana renkler üzerinden, renklerin bizde nasıl bir algı uyandırdığı konusuna değinelim…

Kırmızı

Dikkat çekici özelliğe sahiptir. İspanya’da boğalara kırmızı pelerin gösterirler. Ancak; boğalar kördür ve kırmızı rengin farkında değillerdir. Buradaki amaç insanların dikkatini çekmek ve dikkati toplamaktır.

Mavi

Rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Nazar boncuğu mavi renktedir. İnsanı rahatlatır. İsveç’te intihar vakalarının sık görüldüğü bir köprü, maviye boyandıktan sonra intihar vakaları azalmıştır.

Sarı

Dikkat dağıtıcı bir renktir. Özellikle, çocuk odalarında dikkat dağıtıcı olması sebebiyle kullanılması tavsiye edilmez. Taksiler, sarı renktedir. Geçici bir araç oldukları bilinmesi açısından…

Yeşil

Güven veren bir renktir. Hastanelerde özellikle ameliyathane bölümlerinde doktorların ve hemşirelerin giydiği önlükler dikkatinizi çektiyse yeşil renktedirler.

Siyah

Hırsın, yükselmenin rengidir. Einstein, buluşlarını her yanı siyah perdelerle kaplı karanlık bir ortamda gerçekleştirmiştir.

Kahverengi

İnsanları hızlandırıcı bir etki yaratır. Fastfood restorantlarında sıkça tercih edilen kahve rengi “Ye ve Çık” etkisi yaratır.

Lacivert

Büyüklüğün rengidir. Firmalara dikkat edin. Genellikle kurumsal renkler lacivert, beyaz ve yeşildir. Yeşille güven sağlar lacivert ve beyazın birleşimi ile de güvenilir ve saf olduklarını bilinçaltına kodlarlar.