Regl Döneminde Nasıl Beslenmeli?

Yazar:   |  0 Comments

Fiziksel ve psikolojik açıdan sıkıntı veren bir süreç olması sebebiyle, beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi sürecin daha rahat atlatılmasında ve bireyin kendini daha iyi hissetmesinde önemli bir rol oynuyor.

Regl dönemlerinde, genellikle gaz yapmayan veya az gaz yapan gıdaların tüketilmesi en başta söylenebilecek önemli tavsiyelerden birini oluşturuyor. Kahve, çay türevi içeceklerden, fazla çikolata tüketmekten kısacası içinde teofirin ve kafein bulunan gıdalardan uzak durulması gerekiyor. Bu tip gıdalar vücutta ödem oluşmasına sebep olabiliyor. Regl döneminde bayanlar, daha fazla bu gıdalara yöneliyorlar. Yukarıda bahsedilen gıdalar yerine daha hafif gıdaların tüketilmesi tavsiye edilebilir. Bir bitki çayı kendinizi iyi hissetmeniz için size daha iyi gelebilir. Hafif gıdalar ile birlikte su tüketimine de oldukça önem verilmeli ve fazla yağdan kaçınılmalıdır.

Az ve sık beslenerek ve bu dönemde dikkat etmeniz gereken beslenme tüyolarını dikkate alarak hareket etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Regl dönemi ağrılarından şikayet ediyor ve üstesinden gelmenin yollarını arıyorsanız Şiddetli Regl Ağrılarına Son Verin! yazımıza da göz atmalısınız..