Pilates’te Nefesin Önemi

Yazar:   |  1 Comment

Pilates için en temel ilkelerden biri doğru nefes alışverişidir.  Pilates öğrenmenin en temel gereği doğru nefes alıp vermeyi öğrenmektir. Vücut sağlığı ve zihin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

–Nefesin vücuttaki etkileri–

Derin bir nefes ile bütün damarlara kan gider ve vücut dokularının hepsi tazelenir.  Nefes almaktan mümkün olan maksimum düzede faydalanabilmek için kendinizi eğitmelisiniz. Bunun için nefes işleyişini öğrenmek  gerekir.

Nefes alırken kaburga içi genişler ve göğüs kafesi büyür. Bu esnada ciğerlerin altında yer alan gögüs ile karın boşluğu arasını dolduran diyafram aşağı doğru çekilir. Bu işleyiş sayesinde ciğerlerinize hava dolar.

Nefes verirken enine kasları sıkıştırırsınız. Bu kas grubu göğüs kafesinin hemen altında olduğundan diyafram ile kaburga arasındaki etkileşimi sağlar ve bu sayede diyafram eski halini alarak ciğerlere dolan havayı bırakır ve rahatlar.

Hayatımız boyunca, yanlış nefes alıp vermeye devam etmek ciğerlerdeki esnek bölümleri haddinden fazla çalıştırarak gerginleştirir. Tam kapasite nefes alıp vermek ve düzgün bir vücut gelişimi vücutta ciğerlerin genişlemeyen noktalarını keşfetmek ve bu bölümleri esnetmekle başlar.

İyi bir vücut gelişimi için düzenli nefes alıp vermeyi öğrenmeniz gerekir. Nefes alırken burundan doğru ve güçlü nefes almayı, nefes verirken ise ağızdan içimizdeki bütün havayı ciğerlerden atmamız doğru nefes teknikleri arasında önemli bir yerdedir. Pilates’e başlamadan önce doğru nefes tekniklerini öğrenerek kendinizi geliştirmeli ve doğru nefes alış-verişini hayatınız boyunca bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

  • http://wordpress.org/ Bay WordPress

    Merhaba bu bir yorumdur.
    Bir yorumu silmek için giriş yapıp yazının yorumlarına göz atın. Orada düzenleme ve silme seçenekleriniz sizi bekliyor.