Pilates’te Konsantrasyon Nasıl Sağlanır ?

Yazar:   |  0 Comments

Konsantrasyon, odaklanmayı gerektirir ve kontrollü hareket edebilmemizi sağlar. Pilates egzersizlerini doğru yapabilmek için vücudunuzun bir bölümüne odaklanmalı veya egzersize odaklanmayı gerçekleştirmelisiniz. Unutmayın ki, yaptığınız her harreketin bir amacı vardır. Bütün bedeninize dikkat kesildiğinizde hem konsantrasyonu sağlar hem de farkındalığı arttırırsınız. Hareketi gerçekleştirdiğiniz her saniye önem taşıyor.

Örneğin, bir egzersize başlarken aldığınız nefese odaklanabilir nefesi tam anlamıyla hissetmeye çalışabilirsiniz. Bedeninizi bir bütün olarak gözünüzün önünde canlandırarak nefes alış verişlerinize odaklanmayı sağlamak bedeninizdeki değişiklikleri ve egzersizin etkilerini hissetmenizi sağlar.

Bacağınızı yukarıya doğru kaldırıp ileriye doğru esnettiğinizde neler oluyor? Karnınızın içeriye doğru çekildiğini hissedebiliyor musunuz? Zamanla farkındalığınız ve konsantrasyonunuz artacaktır. Egzersizi her tekrar ettiğinizde daha gelişmiş bir bedene sahip olursunuz. Öğrenilmiş bir hareket kazanırsınız ve her zaman bir sonraki hareket sizi daha da iyi olmanızı sağlar. Konsantrasyonla yapılan egzersize veya egzersizin hangi bölgemizi harekete geçirdiğine odaklandığımızda zamanla otomatik olarak bu konsantrasyonu gerçekleştirmeye başlarsınız. Bir süre yapılan tekrardan sonra artık ister istemez konsantrasyon sağlayacaksınız. Başlangıç noktanız yukarıda sayılanlardan herhangi birine odaklanmaya çalışmaktır. Deneyin ve egzersizlerden daha iyi bir sonuç elde edin.