Pilates Yapsam da İstediğim Sonucu Alamıyorum Diyorsan

Yazar:   |  0 Comments

Uzun süredir sporla uğraşıyor olmak sizi istediğiniz sonuca ulaştırmamış, dilediğiniz kilo kaybını yaşatmamış veya dilediğiniz sıkılığı sağlatmamış olsa da geçirdiğiniz her egzersiz sürecinin bedeninize ve ruhunuza son derece iyi geldiğini bilmelisiniz. Bazen çeşitli faktörler sebebi ile istenilen sonuca ulaşılamaz. Burada yapılan sportif aktiviteye suç bulmak akla gelmesi gereken en son şey bile değildir aslında. İçerisinde bulunduğunuz psikolojik durum ve fizyolojik birtakım etkenlere kadar bir çok sebep dilediğiniz sonuca ulaşamamanızda etken olabilir. Bir de atlanmaması gereken en önemli durum ise sonuca olabileceğinden maksimum kısa süre içerisinde ulaşabilme isteği ile egzersizlerin yanlış uygulanıyor olmasıdır.

Psikolojik etkenler sebebi ile dilediğiniz sonuca ulaşamamak…

Psikolojinizin öyle ya da böyle bozulmuş olmasının fizyolojik etkileri mevcuttur. Siz farkında olmasanız bile bedeninizde stres hormonu fazlasıyla salgılanır ve fizyolojik olarak bedeninize yansır. Vücutta şişmeler, ödem, hızlı kilo alıp verme, şişkinlik ve benzeri durumları yaratırken aynı zamanda psikolojik olarak ortaya çıkan güçsüzlük ve halsizlik faktörü kaslarınızı da etkiler. Yani psikolojik sebep ve sonuçlar fizyolojik sonuçlardan bağımsız değildir. Üzülmek, stres gibi sizi manevi yönden etkileyen her durumun bedeninizde karşılığı bulunacaktır. Bu sebeple daha dingin ve sakin düşünceler içerisinde olmayı tercih ederek kendinizi daha iyi hissedebileceğiniz bir alan yaratmanız son derece önemlidir.

psikolojik_rahatsizliklar

Fizyolojik etkenler sebebi ile dilediğiniz sonucu elde edememek…

İster Pilates ister diğer spor dalları… hangisi olursa olsun sağlıklı bir ruh hali yanında bedensel aktiviteyi sınırlandıracak sebeplerin olmaması sizi dilediğiniz sonuca daha çabuk ulaştırır. Genler, alışkanlıklar, beslenme ve uyku düzeni, sporsuz geçirilen bir yaşam, kullanılan ilaçlar gibi bedeni etkileyen fizyolojik sebepler de sizi istediğiniz sonuca taşımayabilir. Bu etkenleri belirlemeli ve sonuç için bu problemleri göz önüne almalı yapabileceklerinizi yapmalısınız.

fizyolojik-etmenler

Yanlış uygulanan egzersizler

Egzersizi doğru uygulamak hem kasların olması gerektiği gibi çalışmasını sağlar hem de spor sakatlanması geçirmenizi engeller. Egzersizi doğru uyguladığınızda dilediğiniz sonuca ulaşmanız mümkündür. Egzersizi uygulama esnasında hareketi mutlaka harekete uygun hareket ile koordineli bir şekilde nefes alış verişi düzeni ile gerçekleştirmek gerekir. Doğru olan kesinlikle budur.

yanliss_uygulama_egzersizde

Hiçbir şey için acele etme!

Sonucu hızlı ulaşmak kulağa hoş geliyor olabilir. Ancak ister Pilates olsun ister dieğr spor branşları acele ile yapılan işe şeytan karışır ;) Uzun süre fit bir form tutmak için her şeyi dengeli olarak yapmanız gerekmektedir. Egzersizleri belirli bir periyotta pes etmeden bir düzen içerisinde istikrarlı bir şekilde uygulamalısınız. Ve bu süreçte bir süre tartı ve mezuradan uzak durmalısınız. Kalıcı sonuçları uzun sürede elde edebileceğinizi unutmayın. Bu hem daha sağlıklı olacak hem de kalıcı sonuçlar elde edebileceksiniz.

acele