Pilates Topu ile Daha Etkili Şınav Egzersizi

Yazar:   |  0 Comments

Üst gövdemizin çalışması ve hareket kabiliyetimizin artması için sınav egzersizi oldukça etkilidir. Fakat; çoğu zaman yaptığımız egzersizleri biraz daha zorlaştırmamız gerekebilir. Daha etkili sonuç almak için egzersizi gücümüzün yettiği kadarıyla zorlaştırmak egzersizi 20 dk yapmakla 10 dk yapmak arasındaki farkı yok eder. Tabi elbetteki öncesine esneme egzersizini uygulamak şartıyla.

Şimdi egzersizin yapılışına şöyle bir göz atalım.

Ellerinizi pilates topu üzerine dengeli bir şekilde yerleştirin ve şınav pozisyonu alın. Aşağıdaki resimlerde de görebileceğiniz gibi iki farklı ebatta top ile bu egzersizi gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz, küçük topu bir elinizin altına koyun ve diğer eliniz yerde kalsın. Ya da büyük topu iki elinizin altına alın ve dengenizi koruyarak şınav pozisyonunuzu alın.

Vücudunuz bu pozisyonda dümdüz olmalı ve bacaklarınız ise; kalça hizasında iki yanda açık durmalıdır.

Dengenizi ise parmak uçlarınızla sağlamalısınız.

Şimdi kollarınızdan güç alın ve vücudunuzu toptan uzaklaştırın. Kendinize bir sayı belirleyin. Ve bu hedefe konsantre olmuş bir şekilde ulaşmaya çalışın.

Sporda daha fazla verim elde etmek ve egzersizin size kazandırdığından daha fazlasını istediğinizde egzersizi güçleştirirsiniz. Bu egzersizi de pilates topu ile yaparak daha zor bir hae getirdik. Bu halde, normal bir şınavda harcayacağınız enerjiden Yüzde 30 daha fazla enerji harcadınız.

Kendinize bir şınav hedefi koyarken, vücudunuzu, denge kontrolünüzü ve sağlığınızı göz önünde bulundurmanızı tavsiye eder; egzersizi zorlamada çok aşırıya kaçmamanızı öneririz.

ust-govde-egzersizi

ust-govde-egzersizi-pilates-topu-ile-sinav-cekme

ust-govde-egzersizi-pilates-topu-ile-sinav-cekme

ust-govde-egzersizi-pilates-topu-ile-sinav-cekme