Pilates Programı Nasıl Hazırlanır ?

Yazar:   |  0 Comments

Bir pilates programı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli iki husustan biri seviyeniz diğeri ise sağlık durumunuzdur. Bu ikisinin çok iyi analiz edilmesi gerekiyor. Size uygun olmayacak bir egzersiz faydadan çok zarar getirebilir.

Bir pilates programı hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususları aşağıda sıralıyoruz.

1. Spor alışkanlığınız var mı? Bedeninizi bir spor geçmişi varsa onu iyi tanıyor ve hangi kasların çalışacağını hangi bölgelerinize uygun egzersiz uygulayacağınızı biliyorsunuz demektir. Bir eğitmenin bile hazırlayacağı program sizin için aşinalık yaratacaktır.

2. Daha önce geçirdiğiniz bir rahatsızlık, kronikleşmiş bir durum veya sakatlığınız varsa tüm egzersizleri uygulamanız mümkün değil. Rahatsızlık verecek bölgeye olumsuz bir etki yaratmayacak egzersizler programa alınmalıdır.

3. Kilonuz pilates programını uygularken önemlidir. Pilates genel olarak beden ağılığıyla yapılan ve kendi gücünüzü kullanarak yaptığınız bir spordur. Eğer kilolu iseniz ve bu bedeninizi taşımada size zorluk çıkarıyorsa önce fitness programı uygulamak sizin için daha elverişli olacaktır.

4. Daha öncede bahsedildiği gibi seviye belirlemek önem taşıyor. Gördüğünüz her hareketin zorluk dereceleri birbirinden farklılık gösterir. Eğer ilk aşamada iseniz, zorlanacağınız aşırı güçlük çekebileceğiniz ileri seviye egzersizleri şimdilik bir kenara bırakmak en doğrusu olacaktır.

5. Süre, pilates programında 40-45 dk arası değişmektedir. Ancak ilk günlerde eğer bir spor alışkanlığına sahip değilseniz 25- 30 dk. gibi süreler ile başlayabilirsiniz. Sonrasında zamanın nasıl akıp gittiğini fark etmeyeceksiniz bile…

Tüm bu uyarıları dikkate aldığımızda bir pilates programı hazırlamak için tüm yeterliliğe sahipseniz, (sağlık surumu kontrolü, pilates öğrenme aşamaları) tamamlanmış ise; kendinize bir program hazırlamak veya eğitmeninizden bir program talep ederken her şeyin çok daha bilincinde olursunuz.

Aynı bölgeye sürekli odaklanacağınız egzersizler yerine tüm vücudunuzu etkin bir şekilde çalıştıracak, farklı kas gruplarına hükmedecek seviyenize göre bir kaç egzersiz ile uygulayacağınız egzersiz programı sizin için faydalı olacaktır.

Basit egzersizler, orta seviye ve ileri seviye olmak üzere 3 grupta olan egzersizleri kendi seviyenize göre fazla yüklenmeden oluşturmak faydalı olacaktır. Bunları bilerek bir pilates eğitmeninin de size hazırladığı programın size ne kadar fayda sağlayabileceğini öngörebilirsiniz.