Pilates Nefes Egzersizi

Yazar:   |  0 Comments

Bu egzersiz size doğru nefes tekniğini öğretecektir. Günlük hayatta aldığınız nefesten farklı olarak yapacağınız nefes egzersizi size daha bilinçli ve kontrollü nefes almanızı sağlayacak ve bedeninize daha kolay hükmedebileceksiniz. Pilateste kullandığınız nefes çok önemlidir. Bu nefes tekniğini günlük hayatta alışkanlık haline getirmenizi şiddetle öneririz. Çünkü doğru alınan nefes, ciğerlerin kapasitesini genişletir ve nefes almak için kullanılan kasları güçlendirir. Böylelikle vücut toksinlerden arınarak temizlenir.

 

Nefes alırken önce diyafram, sonra göğüs ve en son olarak da köprücük kemiğinin hareketini hissetmeye çalışın. Böylelikle mümkün olabilecek en iyi nefesi almış olursunuz. Ssğlığınız açısından ciğerlerinizi tam kapasite kullanmaya özen gösterin. Nefes alıp verirken yalnızca karın bölgesini kullanırsanız ciğerleriniz tam olarak havayla dolmaz. Nefes alma tekniğinizi geliştirmek ve ana kasları kuvvetlendirmek için karnınızı şişiren hava miktarını azaltmak adına karın içi organlarınızı içe ve dışa hareket ettirin. Böylelikle ciğerleriniz göğüs kafesinize ve sırtınıza doğru genişler. Bu durum size içten dışa doğru bir esneme sağlar.ve ciğerlerinizi tam kapasite kullanırsınız.

 

  • Temel minder pozisyonunda uzanın ve ağzınız kapalı olarak burnunuzdan güçlü bir nefes alın. Ciğerlerinizi mümkün olduğunca genişletmeye çalışın. Nefesi içinize çekerken göğüs boşluğunuzun hava ile dolduğunu hissedin. Bu sırada karnınızı içeri çekin ve yukarı soğru kaldırın. Nefes aldıkça kaburgalarınızın genişlediğini, diyaframınızın sıkıştığını ve ciğerlerinizin havayı içeri çektiğini hissedin.
  • Ağzınızı açarak yavaş yavaş nefes verin. Aldığınız nefes süresinden daha uzun sürede nefes vermeye çalışın. Karın kaslarınız yardımıyla ciğerlerinize doldurduğunuz havayı boşaltın. Ciğerlerinizdeki havayı dışarı atarken gövdenizden destek alın. Vücudunuzun ön kısmı, yanları ve alt sırt bölgeniz birlikte hareket etsin. Nefes verirken kaslarınızı çok fazla germeyin. Aksine sadece karın kaslarınızdan yardım alın. Hava ile dolan ciğerlerinizi tamamen boşaltmak için çok fazla efor sarfetmeyin. Bütün nefesi dışarı üflediğinizde, belinizin yan kısımları ve kaburga ile kalça arasında kalan kısmın uzadığını hissedeceksiniz.
  • Bu egzersizi 4 ya da 5 kere tekrarlayarak ciğerlerinizi daha fazla hava ile doldurmaya ve daha fazla havayı dışarı vermeye çalışın. Konsantrasyon ve farkındalık çok önemlidir. Nefes alış-verişinde zihninizin yaptığınız işleme odaklanmasını ve takip etmesini sağlayın.

yatis