Pilates ile Zayıflama İlişkisi

Yazar:   |  2 Comments

Sıkça sorulan ve cevabı kişilerce çokta netliğe kavuşmayan bir konu.. Kafa karıştırıyor ancak cevabını öğrendiğinizde kafanızdaki bütün karışıklıklara çözüm bulacaksınız.

Pilates, iskelet ve kas sisteminin geliştirmeye, esnetmeye yönelik bir spor olduğundan çok yoğun bir kalori harcamadığımızı belirtmek isterim. Ancak; şu da bir gerçek ki sürekli ve düzenli yapılan pilates kas kütlesini arttıracağından kilo verme sürecini hızlandıran bir etki yaratır. Fakat pilatesteki esas amacımız kilo vermek değil, zinde bir beden-zihin dengesi yaratarak vücudumuza zindelik ve esneklik kazandırmaktır. Amaçlarımızdan bir de kilo vermek ise kardio ya yoğunlaşmalı ve vücut bütünlüğümüzü pilates ile desteklememiz gerekmektedir. Tek başına yapılan kardio zayıflama amacına ulaştırsa dahi vücutta kilo kaybı ile oluşan sarkmaların çözümünü pilates ile bulabiliriz.. Çünkü pilates esneklik ve zindeliğin yanında vücudu şekle sokarak ciddi bir mükemmelliğe yaklaştırır.

o-STABILITY-BALL-EXERCISE-facebook

Tek başına hiçbir kardio egzersiziyle desteklenmeyen pilates ile her ne kadar zayıflamasanız bile uzun vadede iki beden inceldiğinizi farkedeceksiniz.. Bunun sebebi de gene pilatesin vüxuda verdiği şekil ile bedeni sıkılaştırmasıdır. Tavsiye edilen ise; kilolu bedene sahip iseniz önce zayıflamak için bir takım diyet ve kardio çalışmaları uygulamanız bununla birlikte sıkı bir vücuda sahip olmanız için bunu pilates ile desteklemenizdir. Çünkü hiç kimse kilolu bir beden ile sıkılaşmak istemeyecektir. Fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız lütfen bu uyarıları dikkate almayı ihmal etmeyiniz.

burcuvurkac_duz_karin_pilates1

Özetle; konumuz zayıflamak ise pilates tek başına zayıflatmaz, ancak basedilen sıkı bir diet programı ve kardiyo çalışmalarıyla bilikte uygulandığında kilo vermeyi hızlandırır, şekillenmenize ve fit bir vücut kazanmanıza son derece faydalı olur. 

 • eliff

  Federasyondan pilates eğitmenlik sertifikası aldim ve halk eğitim kurslarında 4 aydir haftada 12 seans mat
  dersi vermakteyim çocukluktan beri hep gobekliydim basenlerimde ciddi anlamda daralma oldu fakat bellim 3-4cm inceledi bu kadar yoğun yapmis olmama rağmen incelmiyor yediklerimede dikkat ediyorum bu konuda yardimci olur musunuz

  • pilates zamanı

   Merhaba Elif;

   Problemi çözmene yardımcı olmayı çok isterim. Uzun süredir yapmış olduğun pilatesin sıkılaşmak anlamında sana etkisi muhakkak ki olmuştur. Fakat göbek çevresinde çocukluktan beri yaşadığın bu sıkıntının üzerine pilates ile yoğunlaşmayı tercih ettiysen ilk yanlış burada olabilir. İncelmek için öncelikle yapman gereken bölgesel çalışmak.. Yalnızca pilates, seni olduğun kiloda sıkılaştırır.. Daraltır evet ancak var olan yağlardan seni tam anlamıyla kurtarmaz. Önce bölgesel kilo problemini halletmen gerekir. Göbek ve bel çevresine yaptığın bölgesel ve sistematik çalışmalarla sonuca ulaşabilirsin. Ve bir öneri daha.. Pilates nefesini yalnızca pilateste değil normal yaşantında da kullan. Seninde bileceğin üzere pilates yaparken nefes alış verişlerimizde karın çevremiz daima içerde olur. Günlük yaşantında da buna dikkat et..

   Zannedersem android tip yağlanman söz konusu. Bunu da ancak bölgesel fitness çalışması ile çözebilirsin. Eğer vücut kitle indeksin ve beslenme alışkanlıklarından bahsedersen sana daha detaylı yardımcı olabilirim.