Pilates ile Rehabilitasyon İlişkisi

Yazar:   |  0 Comments

Herkes yaşamının bir döneminde; vücut rahatsızlıklarına maruz kalabiliyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri de kendimiz oluyoruz. Bedenimize iyi bakmıyorsak sonuç kaçınılmaz oluyor ve hayatın belli bir döneminde vücudumuz, iskelet ve kas sistemi sorununun etkisi altinda kaliyor. Yanlış oturmalar, duruş bozuklukları, yanlış oturuş pozisyonlarında uzun süre sabit kalınması ve benzeri durumlarda kaslarımız oldukça geriliyor ve bununla birlikte vücudumuzda ağrılı kas spazmları nüksediyor. Yanlış vücut hareketleri sonrası kas spazmları yanında şiddetli boyun ve sırt ağrılarına da sebep olabiliyor. Biz vücuduna değen veren bireyler olarak rehabilitasyonla vücudumuza kaybettiği fonksiyonları yeniden kazandırıyoruz.

Pilatesin kaza ve yaralanma sonucu veya bir hastalık ile vücudumuzun kaybettiği veya eksik kaldığı fonksiyonları maksimum düzeyde tekrar hayata geçirebildiğini biliyoruz.

İşte tam olarak rehabilitasyon için aynı tanımı kullanmak oldukça mümkün. Dolayısıyla burada kastedilen rehabilitasyonla pilatesin iç içe olması ve bir rehabilitasyon seçimi olarak pilatesin maksimum faydası..

Pilatesi rehabilite alanında düşündüğümüzde diğer egzersizlerden farkını ortaya açıkça koyabiliyoruz.

Pilates egzersizlerinde hangi kas grubunu çalıştırırsak çalıştıralım pilatesin en önemli yanı egzersiz esnasında omurganın çevresindeki kasları “Eşit ve Dengeli” bir şekilde çalıştırmasıdır. Buradan tüm egzersizlerin omurga odaklı olduğunu anlamalıyız.

pilates_bg

Omurga Dejenerasyonlari:

Sinir semptomlari
Disk hasarlari
Dejeneratif disk rahatsizligi(DDD)
Spondilolistezis
Spondiloliz
Spinal stenosis
Artirits
Dejeneratif eklem Rahatsizligi
Skolyosis
Omuz, Kalça ve diz Eklem Problemleri
Osteoporozlular (kemik erimesi)

gibi rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklardan birine sahip iseniz doktorunuzun uyarılarını, tavsiyelerini dikkate alarak pilatese başlamalı ve pilates ile bir sakatlik  nedeniyle  vücudun  hizasini yitiren bölgelerinin kuvvetini, stabilitesini, dengesini ve simetrisini geri  kazanmalısınız..