Pilates ile Hangi Kaslar Çalıştırılıyor

Yazar:   |  0 Comments

Pilates yaparken vücudumuzun hangi bölgesini ne kadar çalıştırıyoruz, hangi kas gruplarına ağırlık veriyoruz gibi soruların yanıtlarını bilmek bilinçli bir sporun gereğidir. 

Pilatesin kas gruplarını çalıştırmadaki faydası aşikar ancak; yanlış veya bilnçsizce yapılan egzersizler kötü sonuçlar doğurabiliyor. Bunu önleyebilmek açısından vücudumuzu iyi tanımalı ve bunun yanında pilates yaparken kas gruplarımızın ne işe yaradığı, farkındalığımızı arttırmak ve kontrol merkezini iyi kullanabilmek açısından büyük bir önem arz ediyor. Bu bilgiyi edinebilmek için lütfen aşağıda sıralanmakta olan kas grupları ile ilgili bilgiyi okuyarak kendimize daha fazla fayda sağlayalım..

Powerhouse (merkez) : Karın kas gruplarını sırt kaslarına bağlar. Göbek deliğini omurgaya yaklaştırır.

Kas katmanları iki gruba ayrılır:

   Sabitleyen Kaslar: Bunlar içte olan derin kas gruplarıdır. Bedeni yerinde tutarlar. Kontrol merkezleridir. Sabitleyen kaslar kendi içinde üçe ayrılır:
       Gövdeyi sabitleyenler : İç karın kasları (tranversus, iç ve dış çaprazlar) Transversus abdominis; en derindeki karın kasıdır. Göğüs kafesinin altını ön ve arkadan korse gibi sarar ve iç organları yerinde tutar.Çaprazlar (oblikler); transversusun üzerindedir. Bele şeklini veren ve yanlara eğilebilmeyi sağlayan kaslardır. Parmakları aşağıya ve kalçaya doğru uzattığımızda iç obliklerin şeklini hissedebiliriz. Dış oblikler, iç obliklerin üzerinde zıt yöndedir.
       Kürek kemiklerini sabitleyenler : Orta sırt kas grupları (alt trapezius, serratus anterior ve rhomboidler) Trapezius; kürek kemiklerini indirir.Rhomboids; küreklerin arasındadır ve kürekleri yerlerinde tutmaya yarar.Serratus anterior; ince ve yayvan bir kastır. Göğüs kafesini içerden yatay olarak kaplar ve kürek kemiklerine bağlar, omuzları sabitler.
       Kalça sabitleyenler : Kasıklarımızın arasında top sıkıştırdığımızda hissettiğimiz kaslar ve gluteusun hemen altında “turn out” yaptığımızda hissettiğimiz kaslardır. 
  
     Hareket Kasları: Yüzeydeki kas gruplarıdır. Karın kas grubunun en dıştaki kası rectus femoristir (mekik yaptığımızda şişen kastır).