Pilates ile Daha Etkili Kan Dolaşımı

Yazar:   |  0 Comments

İnsan yaşamı için vücudun en hayati fonksiyonlarından biri kan dolaşımıdır. Etkili bir kan dolaşımı, vücudunuzun daha sağlıklı ve etkin işlevi için önemlidir. Herkesçe bilinir… Kan dolaşımını arttırması için spor önerileri, beslenme önerileri daha önce hiç almadınız mı? Bir düşünün. Evet, sağlıklı bir yaşam için kan dolaşımı oldukça değerlidir.

Pilates egzersizleri de vücudunuzda kan dolaşımını etkin bir şekilde sağlamaktadır. Siz farkında olmasanız bile, egzersizi gerçekleştirdiğiniz süreçte vücudunuzda doğru bir kan dolaşımı söz konusu oluyor. Tüm pilates egzersizleri kalp atış hızını arttırarak vücuda daha taze ve oksijen yüklü kan pompalamayı hedef edinir. Pilates yaparken sürekli nefes alışverişleri gerçekleştiriyoruz. En az egzersizler kadar pilates’te düzenli bir şekilde sağladığınız nefes alışverişlerinin de kan dolaşımı üzerinde ciddi bir etkisi vardır.

Nefes alışverişleri yalnızca pilates de değil günlük yaşamınızda da oldukça önemlidir. Sıradan bir nefes değil, gerçekten doğru bir nefes alışverişi gereklidir. Doğru nefes alışverişi sağladığınızda ciğerlerinizi doldurarak damarlarınızdaki kan akışını hızlandırırsınız. Bu derin nefes egzersizleri kalbe kan pompalayarak dolaşımı düzene koyar. Bu sebeple doğru nefes alışverişini öğrenmeli günlük yaşamınızda da pilates egzersizlerini uygularken de doğru nefes almalısınız.

Pilates, kan akışınızı hızlandırır, damarlarınızdaki kanın doğru bir şekilde kaslara, organlara, kemiklere ve dokulara gitmesine yardımcı olur. Pilates yaparken etkili bir kan dolaşımına sahip olursunuz.