Pilates Eğitimi Alınabilecek Yerler

Yazar:   |  0 Comments

Pilates eğitimi 2 şekilde alınabilir. Ya gerçekten uzun zamandır severek yaptığınız bu sporu bir meslek haline dönüştürmek ve farklı hayatların sağlığına olumlu bir katkı sağlamak amacı ile eğitmenlik eğitimi şeklinde ya da bu sporu bir yaşam tarzı olarak benimsemek, bedeninizde iyi sonuçlar elde etmek ve zihninizi de bedeniniz ile uyumlu hale getirebilmek için Pilates eğitimi olarak tercih edilebilir.

Siz hangisini tercih ediyorsunuz?

Pilates Eğitmenliği Kursları

Meslek haline dönüştürmek istiyorsanız sertifikalı pek çok kurs bulunmaktadır. Ancak kaliteli ve doğru bir seçim yapmak hem eğitiminiz hem de ilerideki meslek hayatınız için önem taşıyor. Pilates eğitmenliği sertifikanızı Türkiye Cimnastik Federasyonu’ ndan almalı ve federasyondan bu eğitimi almanın ayrıcalığını yaşamalısınız. Spor dalı ile ilgili bir eğitmenliğe sahip olabilmek için federasyona bağlı bir eğitim almak her açıdan büyük önem taşır. Yalnızca isim olarak federasyon olarak geçen değil gerçekten federasyon olan bir kurumdan eğitiminizi almalı, eğitiminize devamlılık sağlamalı ve sertifikanızını gireceğiniz sınavlar sonucu almalısınız. Unutmayın, aldığınız kaliteli eğitim başka bir hayatı iyileştirmek için en önemli etken meslek hayatınız için ise oldukça önemli bir referans ve gerekli olandır.

Pilates Kursları

Hedefiniz yalnızca öğrenmek ve kendinizi geliştirmek olabilir. Yaptığınız tüm çalışmaları kendi bedeninizi iyileştirmek zihin beden ruh dengesini etkili bir şekilde sağlamak sonuç olarak da yaşam tarzı haline getirdiğiniz bu sporu hayatınızın içine dahil etmek olabilir. Çeşitli kurs araştırmaları yaparken hangi kursun daha iyi olduğunu anlamak da güçlük çekmek son derece normal. Gelişen çağda değeri anlaşılan Pilates için şimdi artık birbirinden ayıt etmesi olanaksız pek çok kurs yerleri mevcut.

Pilates Kursu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Doktor Onayı Alın

Temel şarttır. Pilates yapmak sizi heyecanlandırıyor olabilir veya yeni bir şeye başlamanın mutluluğu içerisinde iseniz kararları hızlı alacaksınız demektir. Ancak göz önünde bulundurmanız gereken çok önemli bir kıstas var. daha önce geçirilen bir rahatsızlık var mı? Kronikleşen, kabiliyet kısıtı yaşamış olduğunuz bir problem? Hali hazırda yaşadığınız ya da etkisini artık hissetmediğiniz eski rahatsızlıklarınız? Eğer bunlardan bir ya da birkaçına sahipseniz mutlaka bir hekim kontrolünden geçmeli Pilates yapmak istediğinizi söylemeli ve ne kadar ileri gidebileceğinizi sormalısınız. Uzun yıllar Pilates yapıyor olsanız bile… çünkü Pilates aynı zamanda bir rehabilitedir. Fizik tedavidir ve son derece olması gerekene uygun yapılması gerekir. Aksi halde bir probleme dönüşebilir.

Alacağınız Eğitim Hakkında Detaylı Bilgi Alın

Bu sizin hakkınız. Bir kursa başvurduğunuzda bu soruyu kalıplaşmış cümleler ile geçiştirilmesine izin vermeyin. Kurs programı, eğitmen yeterliliği, elde olan sertifikalar ve deneyimleri araştırın. Gerçekten sizi tatmin eden bir şeyler duymalısınız.

Atmosferin Uygunluğunu Tartın

Pilates yalnızca beden değil beden zihin ve ruh dengesi içindir. Nerede Pilates yapacağınızı gözlerinizle görün. Ortamın kendinizi iyi hissetmenizi sağlayıp sağmayacağını, kendinizi iyi hissedip hissetmeyeceğinizi ölçün.

Bir Deneme Dersi Talep Edin

Aylık ya da yıllık üyelikler için karar vermeden önce gerçekten programdan verim alıp alamayacağınızı anlayabileceğiniz bir deneme dersi talep edin. Bu daha sonraki derslere devamlılığınız ve kendinizi her anlamda iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Eğitmen Hakkında Bilgi Alın

Bugün pek çok eğitim alanlarında yalnızca Beden Eğitimi Yüksek Okulu’ nu bitirmiş veya halen öğrenci olan gençler ile eğitim veren spor salonları mevcut. Alacağınız eğitimin kalitesi için eğer bir kurum aracılığı ile bunu sağlamak istiyorsanız bu yeterli değildir. Pilates eğitmeni olabilmek için temel eğitimlerin alınması, Pilates’ e yönelik eğitimlerin alınması öncelikli gerekliliktir. Eğitmenin deneyim ve sertifika geçmişini sorgulayın. Kendinizi emin ellere teslim ettiğinize emin olun. Bu sizin mutluluğunuz, alacağınız verim ve sağlığınız için önemlidir.

Reformar Pilates mi? Yoksa Mat Deneyimi mi Yaşamak İstiyorsunuz?

Her ikisini de yapmanız mümkün. Ancak öncelikli bir seçim yapmak adaptasyonunuzu kolaylaştıracaktır. Eğer aletli Pilates tercih edecekseniz eğitim aldığınız yerdeki aletlerin sağlamlığı konusunu araştırın.

Bedeninizin ve Sınırlarınızın Farkında Olun

Bir eğitmenden daha iyi ancak siz kendinizi bilebilirsiniz. Eğitmeninize sağlık deneyimlerinizden ve varsa geçirdiğiniz rahatsızlıklardan kesinlikle bahsetmelisiniz. Eğer sağlıklı iseniz ve bir spor deneyiminiz söz konusu ise doğru yerden başlamak kaydı ile bu sporu evde de deneyimleyebilirsiniz. En önemli kıstas kendinin, bedeninin ve sınırlarının farkında olmaktır. Herhangi bir sakatlığa yol açmamak için bir eğitim alabilirsiniz. Yine öncelikli kıstas kendinizsiniz. İster spor salonunda olun isterseniz evde o gün size iyi gelmediğini hissettiğiniz bir egzersizi devam ettirmemeli ve o gün sınırınızın ölçüsü ne kadarsa o kadar uygulama yapmalısınız. Bunu en iyi siz bilirsiniz. Bu sebeple farkındalığınızı arttırın ve sınırlarınızı gözlemleyin. Bugün bacağınızı 10cm den fazla açmak sizin sınırınız ise 11 cm açmayın. Bedeninizi ve size neler söylemek istediğini dikkatli bir şekilde gözlemler ve onu dinlerseniz her nerede olursanız olun bu sporu en iyi şekilde gerçekleştirebilirsiniz.