Pilates Boy Uzatır mı?

Yazar:   |  0 Comments

Pilates, günümüz modası egzersizleri bütünü olarak topluma yansıtılmış ve genellikle bu sebeple revaçta olduğu görülse de çok uzun bir geçmişi olan egzersiz bütünüdür. Temel olarak fizik tedavi amaçlı insan bedenini etkin bir şekilde kullanarak geliştirilen bu egzersizler bütünü kilo vermek, sıkılaşmak öncesinde doğru bir egzersiz süreci geçirildiğinde bedendeki postür duruşu, rahatsızlıklar ve omurga temelli ciddi bir iyileştirme sağlar. Bir rehabilitasyon olarak da düşünebileceğimiz Pilates, belli egzersizlerin çeşitlendirilerek çok daha fazla bedensel bölgeye hizmet etmesi açısından son derece önemli bir spordur. Hem zihinsel hem bedensel iyileşmeyi daha ilk pratikte keşfetmeniz ve bedeninizdeki rahatlamayı fark etmeniz mümkündür.

Group of women doing Pilates exercises.

Pilates hakkında bir diğer en sık duyulan fakat cevabı net olarak verilmeyen konu ise Pilates boy uzatır mı? Sorusudur. Bu konuya 2 farklı açıdan cevap vermek mümkündür. İlk olarak yaşa ve fiziksel şartlara bağlı olarak zamanla omurganın olması gerektiği düzeyden eğimli bir hale geçmesi boyun kısalmasına sebep olmaktadır. Bu bazen uzun süreler boyunca alışkanlık haline getirilen yanlış duruş ve oturuş bozukluklarına bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkması da muhtemeldir. Akabinde doktor onayı ile yapacağınız Pilates ve diğer rehabilite programları erken davranıldığında omurganızda iyileşme meydana getirebilir ve omurga eğilmesi durumunu durdurabilir. Bu nedenle Pilates boy uzatır diyemeyiz. Burada diyebileceğimiz Pilates’in bedende iyileşme sağlayıcı bir rol oynaması ve postürünüzü daha olması gereken pozisyonda tutabilmenizi sağlamaso konusunda yardımcı olmasıdır. Omurlarınızın arası açılmıyor yalnızca artık eskisi gibi eğik bir pozisyonda değil daha dik bir şekilde durmaya başlıyorsunuz.

pilates2

Pilates boy değil, kas boyunu uzatır. Yani kaslarınızda esneklik ve aktiflik sağlar. Hareket kabiliyetiniz artar. Uzun süre boyunca yapılmayan egzersiz sebebiyle kısa ve gergin olan kaslarınızı çalıştırarak kas boyunuzu uzatır ve böylece daha sağlıklı ve daha hareket kabiliyeti üst düzey bir yaşam geçirebilirsiniz.

Bir sağlık probleminiz yoksa ve doktorunuz öneriyorsa Pilates’i hayatınıza dahil etmek kendiniz için yapabileceğiniz ciddi bir gelişim sürecinin başlangıcı olacaktır.