Pes Etmeden Spora Devam Etmenin Yolları

Yazar:   |  0 Comments

Hayatımız için ihtiyacımız olan en önemli şeylerden bir tanesi de istikrarlı bir spor hayatımızın olmasıdır.

Hayatımız için en iyi olana karar veriyor ve spora başlıyoruz. Başlamak çoğu zaman problem olmuyor da istikrarlı bir şekilde devam etmekte çoğu zaman sıkıntı yaşadığımız oluyor öyle değil mi… Bizim için bazı zamanlarda acıktığımızda yemek yeme ihtiyacını bir şekilde karşıladığımız gibi bir sonuç doğurmuyor. Es geçebiliyor, gün atlatabiliyoruz. Canımızın sıkkınlığı veya işimizin yoğunluğu sporda istikrar göstermemizde engel olabiliyor. En çok da devam ettirmeyi başaramadığımız için sızlanmıyor muyuz zaten…

İşte bu yazıda başladığınız herhangi bir sporda istikrar sağlamayı nasıl başarabileceğiniz hakkında yol göstermeye çalışacağız. Fit olmak istiyor, sağlıklı yaşamayı arzu ediyoruz ve biliyoruz ki eğer egzersiz yapmaya devam edersek bu hayatımızı her yönden olumlu bir şekilde etkileyecek. Başarabilirsiniz. Bunun için aşağıda sizin için sunduğumuz seçenekleri uygulamanız yeterli olacaktır.

İlk olarak kendinize inanın ve sporun hayatınız için ne kadar önemli olduğunu gözünüzün önüne bir resim olarak getirmeye çalışın. Spor yaptığınızda hissettiğiniz duyguyu anımsayın ve yataktan kalkmak istemediğiniz bir günün sonunda ne kadar dirençsiz olduğunuzu hatırlayın.

Zihninizi düşünün. Spor yaptığınız zamanlarda daha berrak düşünebildiğiniz anı hatırlayın. Stresin hayatınızda tutunamadığının farkına varın. Ve çok daha fazlasını hayal edin. Tüm iç organlarınızın ne kadar düzgün çalışabileceğini, nefes alışverişinizin düzene girdiğini, gücünüzün eskisine orana daha fazla yerinde olduğunu apaçık hissedebilirsiniz.

Ömür boyu bu mükemmellikten kendinizi mahrum bırakmak istemezsiniz öyle değil mi. İşte sporu devam ettirmek için  ilk ve çok geçerli  sebebiniz…

egzersiz1

 Spor Yapmaya Başladıktan Belli bir Süre Sonra Neden Pes Ediyoruz ?

Yapılan araştırmalara göre spora başlayan kişilerin %50’si 6 ay içinde pes edip sporu bırakıyor. Bunun tek sebebi ise; spora başlama sebebini oluşturan faktörler olarak tespit edilmiştir. Yani spora başlamak ve onu devam ettirmek için yeterince motive edici sebeplere sahip olmamaktan kaynaklanıyor. Öncelikle spor yapmak için kendinizi ikna edecek bir sebebiniz olmalı. Başkalarının sizin için söyledikleri sizi motive etmek için yeterli sebepler değil. “Erkek arkadaşım kilo vermemi istiyor”, “Çevrem kilo aldığımı sürekli dile getiriyor” gibi sebeplerle spora devam etmeniz mümkün değil. Çünkü bu başkalarının düşüncesi ve isteği. Bunu kendinizin istiyor olması ve bir yere temellendirmeniz gerekiyor her şeyde olduğu gibi… Öbür türlü, ayırdığınız vakit size zaman kaybı gelebilir veya ter dökmek hoşunuza gitmeyebilir ve bir süre sonra pes edersiniz. Aslında pes etmenizin tam olarak sebebi bu. Zayıflamak için egzersiz yapmak yerine egzersiz yaptığınızda mutlu hissetme düşüncesi sizi daha fazla motive edecektir.

egzersiz

Spora Pes Etmeden Devam Etmenin Yolları

İstediğin için yap!

Egzersizi bir sonuç için değil, yalnızca kendini iyi hissettiğin ve deneyimledikçe daha fazlasını daha iyi yapabileceğin motivesinde olursan gerçekten istediğin için spordan vazgeçemezsin. Kaytarmazsında… Zaman ayırmayı özellikle istersin. Yapmak zorunda olduğun için yaptığın egzersiz seni mutlu etmeyeceği gibi spordan elde edebileceğin optimal verimi de düşürecektir.

Düzenli hayata bir adım

Hayatını düzene sokmanın senin için ne kadar faydalı olacağını bir düşünsene. Hayat karmaşasından kurtulacak ve her bakımdan daha sağlıklı bir hayata kavuşacaksın. Kendine neden egzersize ihtiyaç duyduğunu sor! Vereceğin yanıt seni sonuca ulaştıracak. Sadece kilo vermek için spor yapmak zorunda değilsin bunu unutma!Düzenli hayat, spora ayırabileceğin vakitte sıkıntı yaşamamanı da sağlar. Kendin için iyi olan bir hayat tarzını belirlemek için yalnızca bir adım atman yeterli…

egzersiz2

Egzersizini seç!

Egzersizini belirlemek senin elinde. Sana uygun gelen ve yapmaktan keyif alabileceğin bir spora yönel. Kendini yorma ve adım adım git. Bir şeyleri zamanla başar ve başardığın zamanki mutluluğu içinde hisset. Ortamını oluştur. İhtiyacın olmasa bile bir farklılık yaratmak için loş ışıkta ve hafif müzikte bedenini hissedebileceğin egzersizler seç.

Keyifli Hale Getir!

Kendine bir hedef belirle. Ufak ve kısa zamanda ulaşabileceğin hedefler. Hedeflerini başardığında durumunu gözden geçir ve bir başka hedefe odaklan. Egzersizlerde ne kadar başarılı olduğunu gözlemle. Keyifli egzersizler seçtiğinde aldığın verimle bir diğer egzersizi karşılaştır. Egzersizi zaman zaman hızlandır veya yavaşlat. Müzik ritmine uygun egzersizler tercih et. Senin için sıradan gelen bir egzersizi dene. Belki de o tam da sana göre. Asla yapmadan bilemezsin. Ruhuna hitap eden herhangi bir şeyi egzersiz ortamına dahil et. Keyif almaya başladıkça spordan pes etmek daha zor bir hal almaya başlayacaktır. Her şeyden önemlisi bedenini ve zihnini düşün. O zaman herhangi bir sebebe ihtiyaç duymadığını ya da başka bir değişle tam anlamıyla bir sebebinin olduğunu farkedeceksin.