Patlıcan Sevmek ya da Sevmemek

Yazar:   |  0 Comments

Patlıcanın sevilip sevilmeme meşhurluğu diğer sebzelere göre çok daha fazla… Kimilerimiz ise; patlıcanın faydalı bir besin olmadığını düşünüyor. Patlıcanın faydalarından tam olarak haberdar mıyız. Eğer bizim için gerçekten faydalı bir besin kaynağı ise fikrimiz değişebilir mi acaba? Patlıcanın özelliklerine şöyle bir göz atalım. Belki de yemeyenlerimiz bu güne kadar yemediklerine pişman olacak ya da artık patlıcan yememe fikrini gözden geçirecekler.

Patlıcan A vitamini ve fosfor içeriyor. Biz fosfor için genellikle balık tüketimini tercih ediyoruz öyle değil mi? Bu iyi bir şey. Fakat; biraz çeşitlilik hiç de fena olmaz.

Patlıcan aromalı bir besin kaynağı ve üstelik bu özelliği sayesinde sinirleri yatıştırıcı bir özelliğe sahip. Gün içerisinde hemen hepimiz ister istemez strese maruz kalabiliyoruz. Yalnızca bir besin kaynağı özelliğinden çıkıp bir de sinirlerimizi yatıştırıyor patlıcan.

Bol idrar söktürebiliyor. Bir de günlük ihtiyacınız kadar su tüketiminizi rahatlıkla gerçekleştiriyorsanız vücuttan su ve toksinlerin atılmasına yardımcı olan patlıcan kilo vermenizde de oldukça yardımcı olacaktır. Diyet programlarında patlıcana rastlıyorsunuz öyle değil mi…

Kansızlığı da oldukç iyi geliyor.

Yapılan bir deneyde patlıcan yiyenlerde mide kanseri görülmemiş…

Üstelik yüksek kolesterolün yarattığı kötü etkilerden de korunmanıza yardımcı oluyor.

Kasların gelişimine ve istemsiz kas kasılmalarına iyi geliyor.

Lifli besinleri tüketmenin ne derecede önem taşıdığını söylemiştik. Patlıcan da lifli bir besin ve bu lifler sayesinde hazınsızlığa iyi geliyor, bağırsakları da daha iyi çalıştırıyor.

Patlıcan sevmeme  fikrini değiştirdiyseniz eğer biraz da pişirme ve yeme bakımından neyin daha doğru olacağından bahsetmemiz gerekiyor.

En iyi pişirme yöntemi külde veya ocakta pişirerek kabukların soyulmasıdır.

Asla patlıcanı çiğ olarak yememelisiniz. Bu zehirlenmeye sebep olabilir. Patlıcanın içerisinde doğal olarak bulunan Solanin denilen bir madde çiğ yenildiğinde zehirlenmelere sebep olabiliyor. Ancak; pişirildiğinde bu madde yok oluyor. Bu sebeple patlıcanı çiğ tüketmeyin ve pişirerek faydalarından yararlanın.