Oruçluyken Kötü Nefes Kokusu Nasıl Önlenir?

Yazar:   |  0 Comments

Ramazan ayı boyunca tüm gün süren açlık ağız kokusuna sebep olabilir. Ne bir içecek ne de bir sıvı tüketimi olmadığından bu durum normal olarak karşılanır. Giderilmesinin en pratik yolu ise; sıvıyı yutmadan dişleri fırçalamaktır. Macun kullanmadan ve sıvıyı yutmadan gün içinde de dişlerinizi fırçalayabilir ve çalkalayabilirsiniz. Sahur sonrası bir diş ipi kullanmak ve yatmadan önce macun kullanmak da ilk aşama olarak uygulanır.

Burada önemli olan salgılanan tükürüğü nötralize etmektir. Nötralize edecek gıdalar tüketmektir. Bunlardan en önemli olanı ve en etkilisi bol su içmek olacaktır. Sahurda içecek olarak tüketebileceğiniz diğer içeceklerden vazgeçip veya çok az tüketip su içmeyi ön plana aldığınız taktirde tükürük yapısını daha akışkan bir hale getirmeniz mümkündür. Bu yalnızca sahurda değil iftarda da bu şekilde gerçekleştirilmelidir. Nitekim, ağız kokusunun, kötü nefes kokusunun yanı sıra bütün gün susuz ve besinsiz kalan vücuda giren su oldukça önem taşımaktadır. Sağlığınız için…

Ağız içini kokutmaya sebep olan hidrojen sülfüttür. Bir gün içerisinde herhangi bir zaman diliminde bir iki kez yiyeceğiniz yarım kap yoğurt ki yoğurdunuzu C vitamini değeri bakımından yüksek meyvelerle zenginleştirebilirsiniz; ağızda oluşan hidrojen sülfüt kokusunu yok etmeye yardımcı olacaktır.