Lao Tzu’dan Hayatınıza Yön Vermek için 4 Motto

Yazar:   |  0 Comments

Ünlü filozof Lao Tzu sizlere farklı bir pencere açıyor. Hayatınızda değiştirmek istediğiniz şeyler var ve yeni bir başlangıç yapmak istediğiniz bir noktadaysanız bu sözlere kulak verin… Yeni başlangıçlar heyecanlıdır ve hayatınıza renk katar. Var olan hayatınızdan memnunsanız onu daha da güzelleştirmek için birkaç tüyoya ne dersiniz…

Kendini akışa bırak!

Aslında zor geliyor öyle değil mi? Çünkü hayatın ipini elimizde tutmayı, her an tetikte olmayı seviyoruz. Sevmesek de seviyoruz işte(!) Çünkü tamamen kendini olayların akışına bırakmak varken var gücümüzle direniyoruz. Bir şeylerin iyi olmasını ve yolunda gitmesini istiyoruz. Stres, gerginlik, panik ve çok daha fazlası ile hayatlarımız bir karmaşanın içine sürükleniyor ve hep o çok isteyip de olmuyor dediğimiz şeyler ne yapsak da olmuyor değil mi? J İşte bir sır ve istediklerinin olması için bilmen gereken tek cümle: “Bir şeyleri oluruna bıraktığımızda her şey olmaya başlar…” Oluruna bırakabilirsen yüzünü güldüren gelişmelere şahit olabilirsin… Ancak elbette pes etmeden devam etmekten bıkmadan… Sonuç beklemeden hareket et, gerçekleştiğinde unut böylece o anın sonsuz uzunlukta sürmesini sağlayabilirsin. Sahip olmadan var olmasına izin ver. Her şeye sahip olabilmek için her şeyden vazgeçmelisin. Şuan hayatında ne varsa reddetmeden sadece izin ver. Su berraklaşıncaya kadar durmaya sabrın ve cesaretin var mı? Peki bunu yapmazsan yapabilecek başka bir şeyin? O halde bunu kendine bir fırsat vermek olarak algıla ve hayatında uygulamaya başla! Sakinliğinin ve akışın sana olumlu döneceği inancını kaybetme…

Sadece Kendin Ol, Onaya İhtiyacın Yok!

Kendini kimseyle kıyaslamayıp sen olduğunda herkes sana saygı duyar, ancak ne zaman insanların onayına ihtiyaç duyar ve kabul edilme iç güdüsü ile hareket edersen onların kölesi olursun.

İyilik Daimi Kazançtır, Kötülük ise Ebedi bir Kayıp!

Size iyi davrananlara iyi davranın ama kötü davrananlara da iyi davranın. Yalancılara dürüst olun ve ince düşünceli olun. Böylece daima iyilik ve dürüstlük kazanacaktır. Eğer birini severseniz bu size cesaret verir sevilirseniz kendinizde bir güç hissedersiniz.

Sorularının Cevapları Senin Elinde!

Kimliğinizin yani benliğinizin temelinde hayatınıza dair sorguladığınız her şeyin cevaplarını bulabilirsiniz. Başkalarını bilmek bilgidir ancak kendini bilmek bilgeliktir. Başkalarına hakim olmak kuvvettir ancak kendine hakim olmak gerçek güçtür. Olduğunuz kişiyi salıverdiğinizde kendinizi bulursunuz.