Kuru Cildin Sebepleri ve Nemlendirme Yöntemleri

Yazar:   |  1 Comment

Cilt Neden Kuruyor?

Değişen yaşam koşulları, yaşlanmaya bağlı olmaksızın günümüzde hemen herkes de görülebilecek bir problem olmya başlamıştır. Hava koşulları, mevsim değşiklikleri, kullanılan ürünler veya tüketilen besinler, kalıtsal faktörler ya da nicesi kuru bir cilde sebep olabilmektedir. Vücutta meydana gelen su kaybı da aynı şekilde kuruluğa yol açabilmektedir. Çatlayan dudaklar veya pullanan bir cilt tenimizde gerginliğe sebep olur ve rahatsızlık hissi yaratır. Bu sayılan etkilerin tamamı, cilt kuruluğunu tetikleyen faktörlerdir.

Kuru cilt, stratum korneum adındaki tabakanın su kaybetmesi sonucu oluşur. Su kaybı, cilt esnekliğinin kaybolmasına yol açarak, pullanmaya sebep olur.

Kuru Cilt için Neler Yapmalı?

Cildinizi kuruluktan kurtarın..

Sabah yüzünüzü yıkadığınızda kurulamak için havlu yerine, kağıt havlu kullanmayı tercih edin ve ufak dokunuşlarla yüzünüzü silin.. Yüzünüzü havlu ile bastırarak ve çekerek sildiğinizde gözle görülmese dahi bir tahriş meydana gelir, zaten tam manasıyla kurulamanız üzerine; cildinizin gün içinde daha fazla kuru olmasına sebep olur.

Bol su.. Kesinlikle ilk tavsiye bu olmalı.. İçebildiğiniz kadar su için.. Hücrelerinizde suyun azalmış olması, vücudunuza bir çöl etkisi yaratır..

Cildin parlak ve nemli olması, asıl olarak içten gelen bir durumdur..Doğal parlaklık ve nemlilik içten gelir. İçten geliyorsa bu demektir ki vücudunuz için yaptığınız her şey etkileyecek.. Beslenmeniz gibi.. Beslenmenize, almanız gereken günlük yağ, karbonhidrat ve protein miktarlarına dikkat etmelisiniz.. Güzelliği içten getirin.. Daha sonra dışarıdan destekleyebilirsiniz..

Cildinizi nemlendirmek için doğal yağlar tercih edebilir, gevşeme ve rahatlık için yine nemlendirici kremler de tercih edebilirsiniz..

Ve asla yüzünüzü yıkarken sıcak su tercih etmeyin.. Kuru cilt hassastır ve yıpranmaya açıktır. Dolayısıyla ph derecesi yüksek sabunlar yerine cilt tipinize uygun yüz temizleme jelleri kullanın.. Sabun kullanmak istiyorsanız gliserini alınmamış sabunlar kullanmaya dikkat edin..

Cildi nemlendiren ve aynı zamanda sakinleştiren sivilce için etkili çay ağacı yağı tercih edebilirsiniz..

Klimalı ortamlar yerine doğal hava koşullarını elinizden geldiğince tercih edin ve kuru hava şartlarında bulunmaktan kaçının..

  • sibel

    cildim çok kuru, tavsiye üzerine Bionem kuru ciltler için olan kremi kullanıyorum çok da memnunum