Duygusal Açlık Kilo Aldırıyor

Yazar:   |  0 Comments

Kilolarınızın sebebi duygusal açlık olabilir! Hiç farketmeden bir anda yağlanmaya başladıysanız, çok yediğinizin farkına varmıyor fakat; düşündüğünüzde yedikçe mutlu olduğunuzu farkediyorsanız kilolarınızın sebebi fiziksel bir açlık değil neredeyse tamamen duygusal açlık olabilir. Elbette, bir sağlık sorunu da kilo almanızdaki önemli etkenlerden bir tanesidir. Ancak; sağlığınızda her şey normal bir seyrinde iken;  fiziksel olarak dinç ve sağlıklı hissediyorken kontrol etmeniz gereken ve çoğunlukla içinde bulunulan koşul nedediyle gözden kaçan duygusal bir ihtiyaçtır. Gayet normal bir psikolojik davranış biçimi sizi yemeye sürükler. Ruhen boşlukta olan, duygusal yönü bir şekilde eksik kalmış kişi bu ihtiyacını giderebilmek için psikolojik olarak kendini yemeye verecektir. Bu da gün geçtikçe artan kilolara ve formun bozulmasına yol açacaktır.

Bilinçaltında aç kalma korkusuyla hareket eden birey, duygusal olarak tamamlayamadığı yanını fiziksel bir doygunluğa ulaşarak gidermeye çalıştığında aslında aslında hiç bir zaman bu doygunluğa ulaşamayacağının farkında olmuyor. Fiziksel doygunluk ve duygusal doygunluk birbirinden farklı ve birbirinin yerine geçebilecek dürtüler değildir. Bu sebeple, bir yerdeki açlığı diğer bir yöntemle kapatmak kişinin bilinçaltında inandığı olguyu yerine getirmesinden ibaret kalacaktır. Bir süre sonra kısır döngüye ulaşan bu durum, ihtiyaçları daha fazla yeme dürtüsüyle kazanmaya çalışmaya götürürken sonuç, daha kilolu bir beden ve gene sonuç itibariyle daha mutsuz bir kişi sonucunu ortaya çıkarıyor.

Fiziksel açlık, siz bir şeyler yediğinizde etkisini kaybeder ve yerini doymuşluk hissine bırakır. Ancak; duygusal açlıkta siz ne yerseniz yiyin asla o doygunluğa ulaşamayacaksınız. Fiziksel açlıkta mideden beyne giden uyaranlar söz konusudur fakat; duygusal açlıkta beyin ile ağız, mide arasında böyle bir bağlantı yoktur. ,bu sadece psikolojik olarak bireyin kendisini mutlu hissetme çabasının bir sonucu olarak karşımıza çıkar.

Duygusal Açlık için Ne Yapmak Gerekir?

En başta da söylediğimiz gibi kişi, kilo aldığının farkına biraz geç varabilir. Çünkü o esnada ilgilendiği yalnızca yiyerek mutlu olma  isteğidir. Burada gözden kaçmaması gereken en önemli nokta, bireyin farkındalığının arttırılması olacaktır. Ve belki de bilimsel açıdan fiziksel açlık ile duygusal açlığın arasında bir bağlantı olmadığının bilinmesi bile kişileri bu alışkanlıktan vazgeçirebilecektir.

İçinde bulunulan durumun farkında olmak sizi bu alışkanlıktan vazgeçirecek en önemli etkenlerden biridir. Düşüncelerinizi gözden geçirmek, ne yapmak istediğinize karar vermek ve ne istediğinizi somut bir hale getirmek de bu aşamada katkı sağlayacaktır. Dolayısıyla kilolarınızın nedenini yalnızca fiziksel sebeplere bağlamak çok da doğru değildir. Duygusal anlamda bir eksiklik hissediyor ya da bir üzüntü yaşıyorsanız -ki bunları yeterli bir sebep gösteremeyebiliriz-  bu ve benzeri sebeplerle kilo alabilirsiniz. Diyetle kilonun yalnızca belli bir miktarını verebileceğinizi unutmayın. Geriye duygusal olarak tatminkar bir psikoloji de gerekiyor. Duygusal ihtiyaçlarınızın da farkında olarak yapabileceklerinizi belirlemek bu aşamada önemli bir rol oynuyor. Kendi kendine telkinde bulunmak ve yaşam şartlarını olumlu bir yönde değiştirmeye çalışmak yapılabilecekler arasında yer alıyor.