İşleri Ertelememenin 9 Yolu

Yazar:   |  0 Comments

İşeri ertelemek insane hem sıkıntı veriyor hem de ertesi güne kalabalık bir liste çıkarıyor.. Peki ya ertesi günde aynı isteksizlikte olursanız ne olacak.. Mutsuz, İşler için artık daha umutsuz ve huzursuz.. Hemen herkesin başına gelebilecek erteleme istediği duygusunun önüne geçebileceğiniz bir kaç öneri sunuyoruz. İnsanların hayatında en büyük sorunlardan biri olan erteleme kısa sürede mutlu edici fakat uzun sürede can sıkıcı oluyor. İşleri ertelemeyi seçmek o an için yapılacak en kolay şey.. Çünkü yapmanız gereken iş için çaba sarfetmiyor, zaman ayırmıyor ve yorulmuyorsunuz.. Aslında durum hiçte o an olduğu kadar mutlu edici değil.. Biriken işler sizing daha fazla yorulmanıza, başınızın şişmesine ve strese yol açacak. Hatta belki zaman kısıtlaması ile karşı karşıya kalacaksınız.. Aşağıda sıralanan maddelere şöyle bir göz atın.. İşleri ertelemeyi mi düşünüyorsunuz.. Birdaha düşünün.. Belki de buna hiç gerek kalmayacak..

erteleme_2

  1. Yarın bugünün işiyle birlikte, işinin 2’ye katlanacağını düşün..
  2. Yığılan işler arasında seçim yapma yoluna git.. Büyük ve önüne yığılan tonal işi bir anda bitiremezsin.. Parçalara ayır.. Bir kısımını bitirdiğinde diğerlerine başlamak için çoktan güdülenmiş olacaksın..
  3. Bir liste yap.. Onca işin içinden çıkamayacağını düşünüyorsan bu liste yöntemi tam sana göre.. İşlerini planla.. Önceliklerin olmalı.. İster en sevdiğin işten başla.. İstersen en can sıkıcı olanını bitir ve aradan çıkar.. Keyfin nasıl isterse..
  4. Başarısız olacağını asla düşünme.. Başarısızlık, ertelediğinde karşına çıkan durum olabilir. Yapabileceğine inan ve başla..
  5. Verimliliğini arttıracağını düşündüğün yakınlarınla durumunu paylaş. Sana destek olabilecek ve seni çalışmaya teşvik edecek kişilerle..
  6. Bir iş sıkıcı ise bununla yüzleşin.. Sıkıcı olduğu için ertelemeniz ilerde yapmayacak olduğunuz anlamına gelmez.. Bir an evvel başla ve hayatına yer aç..
  7. İş sonuna, size mutlu edecek bir hedef koyun.. Ulaşmak istediğiniz hedef işi bitirmenizde ve ertelemekten vazgeçmenizde etkili olacaktır.
  8. Yarın bu işi yapmak için daha istekli olmayacaksın. O yüzden bu günün işini yarına asla erteleme!
  9. Kendinle yüzleş.. Sende biliyorsun ki; ofis eşyalarından birini bulamıyor olman işe başlamama sebebin değil. Sadece bu işi yapmak istemiyorsun.. Yüzleş ve zamanını iyi derğerlendirerek bu işi bitir.