Isınmanın Süresi ve Uygulanması

Yazar:   |  0 Comments

Hangi ısınma çeşidi seçilirse seçilsin, vücut ısısını yorgunluk yaratmayacak şekilde yükseltmek temel amaçtır. Bir sporcu terlemeye başladığı zaman bu durum ısındığının göstergesidir. Tabi ki spor ve sporcunun kondisyon durumuna göre ısınmanın süresi de değişiklik gösterir. En iyi sonuçlar 15-30 dakikalık bir ısınma periyodundan sonra alınır. Isınmanın etkileri de yaklaşık olarak 45 dakika devam edebilir. Isınma hareketlerinin hafif olması ısınmayı etkisiz ağır olması ise ısınmayı yorucu duruma getirebilir. Bu yüzden ısınma da kullanılacak hareketler sporcunun yapısına göre ayarlanmalıdır.

Isınmada sporcunun antrenman düzeyine göre bir ısınma evresi uygulanmalıdır. Isınma yaşlılarda yavaş ve basamak basamak ilerlenerek,çocuklarda ise oyun formatında yapılan çalışmalarla gerçekleştirilebilir. Isınma sabah yapılıyorsa uzun öğleden sonra yapılıyorsa ise daha kısa olmalıdır.

Kalp atımı 100 ün üzerine çıkmak sureti ile hafif koşular, yürüyüşler,esneme hareketleri ısınmanın içeriğini oluşturur. Isınma 25-30 dakikalık bir süreyi kapsamakla birlikte müsabaka yada esas antrenman evresinden 5 dakika önce sona ermelidir.

Isınmanın aşırı yorucu yoğunlukta yapılması ,ısınma sonrasındaki müsabaka yada antrenman evresini olumsuz etkiler. Isınma çok hafif ve amacının oldukça altında bir yoğunlukta yapılırsa bu seferde müsabaka yada antrenmanda sakatlanma riski artabilir. Hava şartlarına göre vücut ısısını koruyacak kıyafetler seçilmelidir. Isınma açık yada kapalı spor alanları ile amacına uygun olmak koşuluyla her türlü yer ve zeminde yapılabilir.