İftarda Kaçınmanız Gereken Besinler

Yazar:   |  0 Comments

Bütün günün açlığı ile birlikte iştahımızı daha da açan muhteşem leziz sofraların önünde kendimizi tutamayabiliriz. Ancak; gün içinde mideye hiç bir besin girmemesi sebebiyle birden yüklenmek oldukça rahatsızlık verici olacaktır. Üstelik yalnızca rahatsızlık verici olmaktan öte midenizin zorlanmalarına sebebiyet verecektir. Bütün gün susuz kalmanın ve aç kalmanın etkisiyle vücutta biriken asidi öncelikle bol su içerek rahatlatmamız gerekir. Özellikle yaz aylarında vücudun her şeyden çok suya ihtiyacı vardır. Gün içerisinde ter yoluyla vücuttan atılan sıvıyı tekrar kazanmanın en iyi ve tek yolu bol su tüketmek olacaktır. Böylece hem ihtiyacı karşılayacak hem de vücuttaki asit oranını düşürmüş olacaksınız.

Yine gün içerisindeki açlığa bağlı olarak akşam bir anda vücuda yüklenilmemesi düşünüldüğünde, kesinlikle ama kesinlikle fazla yağa maruz kalmış besinlerden kaçınmalısınız. Olabildiğince hafif besinlerle iftar saatini geçiştirmeli, iyi çiğneyerek yavaş tüketmelisiniz. Öğün tüketiminizi yarım saat 40 dakika gibi süreye yaymanızı öneririz.

İftar sofralarından eksik olmayan bir diğer unsurda gazlı içeceklerdir. Gazlı içecekler yerine su içmeyi veya daha hafif bir içeceği tercih etmeniz çok daha etkili ve faydalı bir öğün geçirmenizi sağlayacaktır. Gazlı içecek tüketiminizi olabildiğince azaltın veya tüketmemeye özen gösterin.