Hayatınızda Pilates’e Yer Açın

Yazar:   |  18 Comments

Çok değil.. Yalnıca bir kırkbeş dakika..Vüvudunuz bunu hakediyor. Her gün yoruluyor yıpranıyor, kimi zaman ağrıyor.. Gerekli özeni göstermediğiniz zamansa eski gücünü bulması zaman alıyor..

Yoğun iş temposundan zaman bulamıyor olabilirsiniz veya ev işleri sizi gün içinde yeterince yoruyor olabilir.. Spora zaman ayırmanız halinde göreceksiniz ki ayırdığınız kırkbeş dakika size daha fazla iş yapabilme kabiliyeti, zinde bir vücut ve sağlam bir beyin gücü şeklinde geri dönecek. Ve belki de bu sayede eskiden yorularak ve fazlasıyla zaman harcıyarak yaptığınız işleri artık çok daha kısa bir sürede üstelik bedeninizi doğru kullanarak yorulmadan gerçekleştirebileceksiniz.. İşte pilates size bu gücü kullanmayı öğretiyor.

Sizi yormuyor, bedeninizi tüm ayrıntılarıyla farketmenizi sağlıyor. Çektiğiniz omuz, bel, sırt ağrılarından çok kısa bir sürede kurtuluyor olmanız yanında yüzünüze bir tebessüm katıyor. Çünkü artık daha mutlu bir insan oluyorsunuz. Bedeninizi kullanmayı öğrenmek, ona daha kaliteli bakmanızı sağlıyor.

Pilates , tüm bu sayılanların yanında bir de dış görünüşünüzü mükemmelleştiriyor. Kol sarkmaları, bacak üstü gevşemeleri pilates ile sıkılaşıyor, vücudunuz şekil kazanıyor ve sizi şahane bir fitliğe ulaştırıyor.

Zor değil.. İstemek yetiyor üstelik.. Haftada üç gün kırkbeş dakika da neler yapmıyoruz ki.. Peki, bizi bu derece iyi bir kalıba sokan pilates e bu vesileyle başlamaya ne dersiniz.. Hadi harekete geçin. Yaşınız kaç olursa olsun, eğer ciddi bir fiziki rahatsızlığa sahip değilseniz doktorunuza danışarak yapabileceğiniz şahane bir aktivite sizi bekliyor.

Bilmek istediğiniz, aklınıza taktığınız veya şu konuda da birşeyler bilmek istiyorum demek istediğiniz herşeyi yazının altındaki yorum kısmından bize ulaşarak sorabilirsiniz.. Hayatı ertelemeyin.. Mutlu kalın.

 • Gizem Ergin

  Ben gerçekten hayatımda Pilatese yer vermek istiyorum başlamak istiyorum fakat asıl sorun şu ki nereden başlayacağımı bilmiyorum nasıl yapacağımı bilmiyorum. Defalarca spor salonlarına gitti fakat ortam beni tatmin etmediği için bıraktım. Tek başıma yapmak istiyorum fakat bu seferde nasıl yapacağımı bilemiyorum. Önerilerinizi bekliyorum :)

  • pilates zamanı

   Merhaba Gizem,
   Pilatese başlamaya karar vermen çok güzel.. Kilo vermeye ihtiyacın var mı yoksa yalnızca sıkılaşmak mı istiyorsun önce bunu bilmemiz gerekir aslında.. Bu konuda bilgi vermediğin için sana iki yönlü cevap vermemiz daha doğru olacak..
   Bir spor geçmişin olduğu ortada.. Öncelikle kendine haftalı bir pogram oluşturarak başlayabilirsin.. Spora bir süre ara verdiysen eğer Haftada 3 gününü spora ayırman doğru olacaktır. Kilo verme niyetinde isen öncelikle programına 2 gün fitness 1 gün pilates koymalısın.. Zayıflamaya başladığında pilatese ayırdığın gün sayısını arttırabilirsin.. Eğer sadece sıkılaşmak istiyorsan veya hayatın boyunca pilates ile bir yaşam düşünüyorsan ki bu doğru olandır yine haftalık bir program ile örneğin 4 gün başlangıçta 30dk. sonrasında ortalama 45 dk. nı ayıracak şekilde bir program yapabilirsin.. Evde yapmak istiyorsan (spor geçmişinin olduğunu varsayarak söylenebilir ki) önce basic egzersizleri programına almalısın.. Birden orta seviye veya ileri seviye egzersizler ile başlaman sakatlanmalara yol açabilir. Ve muhakkak pilatese başlamadan önce 10-15 dk. nı ısınmaya ayırmalı, programında esneme egzersizlerine yer vermeli ve pilates sonrası soğuma çalışması yapmalısın..
   Beslenme alışkanlıklarına da dikkat ediyor olman bu aşamada önem taşıyor. Eğer herhangi bir rahatsızlığın veya geçirmiş olsduğun bir sakatlığın mevcutsa ilgili doktora görünerek başlayıp başlamamanın doğru olması konusunda bilgi almalısın..
   Tüm bunlardan sonra bize daha detaylı bilgi verirsen kilon beslenme geçmişin yaşadığın herhangi bir rahatsızlık (spora engel oluşturabilecek) sana evde yapabileceğin başlangıç basic çalışmalar önerebiliriz. Yakında pilates eğitim videoları da sitemize eklencek..Pilates egzersizleri kategorimizden de faydalanabilirsin.. Sağlıkla ve sevgiyle kal..

   • Gizem Ergin

    Öncelikle harika olduğunuzu söylemem gerek :) aslına bakılırsa kilo vermeye ihtiyacım var. tam 5 kilo vermek istiyorum. önceden basketbol ile uğraşan bir sporcu olduğum için vücudum çok fazla olmasa da sıkı fakat dediğin gibi pilatesi hayat biçimim haline getirmek istiyorum. bir spor salonundaki eğitmenle görüştüğüm de bana yaza kadar 1 ay fitness ondan sonra diğer 1 ay pilates yapmamı söyledi fakat bana pek mantıklı gelmedi. yememe içmeme dikkat etmeye çalışıyorum fakat bu konu hakkında da pek bilgi sahibi değilim açıkcası. o yüzden düzgün bir diyetisyene gitmeyi düşünüyorum. dediğiniz gibi haftalık programlarla başlayabilirim ama o programları hangi hareketlerle hazırlayacagımı bilemiyorum. 1 aydır bu konuları araştırıyorum daha doğrusu sizin sitenizi takip ediyorum ve umduğumdan daha fazla yararını gördüm bu yüzden size çok teşekkür ederim. ayrıca diğer bir mesele şu ki şuan haftada 2 kez pilatese gidiyorum fakat grupla oldugu için pek yararını göremiyorum. ben ve bazı kişiler setlerini tamamlamazken eğitmen başka hareketi geçiyor ve daha nefes kontrollerimi bile sağlayamadan hareket hiç verimli olmuyor. açıkcası kafam çok karışık. 2 ay önce tartıldığımda 59 kiloydum fakat şuan tartılmaya korkuyorum ama kilo vermiş gibi hissediyorum boyum ise 1.67. en çok şikayet ettiğim bölgem üst ve alt karın bölgem yanların neredeyse yok birde üst bacakdan yani basenlerimden biraz şikayetçiyim. ama sinirimi bozan en çok şey göbeğim malesef :( geçirdiğim herhangi bir rahatsızlık yok o yüzden spor yapmaya vücudumda bende müsaitim. bana geri dönüş yaptıgınız için bile size minnettarım hiç bu kadarını beklemiyorum. ilginiz ve alakanız için sonsuz teşekkürlerr. sevgi ve sağlıkla kalınn :)

    • pilates zamanı

     Merhaba Gizem,
     Övgülerin için çok teşekkür ederiz.

     Öncelikle, kilon ile boyunun orantılı olduğunu söylerek başlayalım.. Vücut kitle indeksin oldukça normal.. Bölgesel bir takım sıkıntılar olabilir. Bu problemleri de düzenli bir egzersiz problemi ile rahatlıkla aşabilirsin. Sağlığının spor için bir engel teşkil etmemesi ve herhangi bir sakatlık geçmişin olmaması spor için ve sağlığın için bir avantaj. Spor yapmak için herhangi bir engelinin olmamasını öğrenmemiz sana tavsiye egzersizler önermekte çok zorlanmamamızı sağlayacak. Fakat az sonra bahsedeceğimiz egzersizleri gene de sağlığın için sıkıntı oluşturmayacak dikkatte yapmanı ve herhangi bir zorlanmada bırakmanı öneririz.
     Beslenme düzenine gelince, bol su tüketmen, işlenmiş gıdalardan uzak durman ve daha çok doğal beslenmen genel geçer olarak herkesin uygulaması gereken kıstaslardır. Ancak diyet denilince her kişinin kişisel özelliklerine uygun programlar hazırlanması gerektiğinden bir diyetisyene başvurmanı ve herhangi bir diyet programı uygulamamanı öneririz. Bir uzman hekim dışında kimse neyi ne kadar az veya fazla yemen gerektiği konusunda doğru bilgi veremeyecektir.
     Egzersiz konularına geçiş yapalım..
     Üst bacak ve basenlerinin kalın olmasının sebeplerinden biri basketbol ile uğraşmış olman.. Seninde bileceğin üzere bir takım spor dalları vücutta bazı bölgelerin daha fazla gelişmesini sağlayabilir.
     Üst bacak ve basen bölgesini 30dk ile başlayan ve ortalama 45 dakika süren önce yavaş sonra tempolu yürüyüş ve koşularla gidermeye başlayalım.. Bu bölgelerde direk pilates egzersizleri kalın bölgeyi olduğu gibi sıkılaştıracağından görünümünde bir incelme değil yalnızca sıkılaşma olmasına sebep olacaktır. Bu bölgeleri önce biraz inceltelim. Yeni bir egzersiz programına başlayacağın için öncelikle hafta da 2 gününü dinlenmeye(aralıklı) ayır ve diğer günler bahsedilen tempolu yürüyüşleri değerlendir.
     Sonrasında aşağıdaki linklerdeki egzersizlere yer vermeni öneririz.
     http://www.pilateszamani.com/thighs-egzersizleri-mukemmel-bacaklar-icin/
     http://www.pilateszamani.com/plankta-tekme-egzersizi/
     http://www.pilateszamani.com/kalca-karin-ve-bacak-3-bolgede-etkili-1-egzersiz/
     http://www.pilateszamani.com/carpraz-diz-cekme-egzersizi/
     Üst ve alt karın çalışması için;
     http://www.pilateszamani.com/ust-karin-alt-karin-egzersizleri-fit-bir-vucuda-sahip-olmak-isteyenlere/
     Göbek yağlanması için bu yazıdan bilgi al ve şunu unutma devamlı egzersiz doğru nefes alışverişleri bir süre sonra göbeğinde eser bırakmayacak.. Tabi yediklerine de dikkat ettiğin sürece.. Aktif bir yaşantın olması önemli.
     http://www.pilateszamani.com/gobek-yaglanmasini-onleyici-yontemler/
     http://www.pilateszamani.com/karni-iceriye-cekme-karin-kaslarini-toplama/
     http://www.pilateszamani.com/pilates-bicycle-egzersizi/
     http://www.pilateszamani.com/pilates-roll-up-egzersizi/
     Lateral Shuffle egzersizinin yer aldığı http://www.pilateszamani.com/bikini-egzersizleriyle-yaza-hazir-olun/ bu linkede bir göz at..
     Egzersizlerde ne kadar yapman gerekitği belirtiliyor. Bu egzersizleri aktif olarak yapabileceklerini ön plana alarak bir haftaya yay ve kendine aralıklı 2 gün dinlenme şansı ver.. Özellikle belirtmek gerekir ki, egzersizi nefes kontrolü ile yapmalısın. Ve acele etmene hiç gerek yok. Önemli olan tam ve doğru yapıyor olman. Pilates kursuna gitmişliğin oluğundan aşinalığında var. Egzersizleri yaparken mooduna uygun bir müzik aç.. Bedeninde çalışan kasları hissederek dikkatli bir şekilde uygula. Zorlandığın yerde lütfen bırak. Sağlığını tehlikeye atacak pozisyonlardan kaçın.
     Sağlıklı ve sporlu günler geçirmeni temenni eder, bizi takip ettiğin için teşekkür ederiz.

     • ayşe

      bende pilates hakkında soru sormak istiyorum. 57.5 kiloyum boyum 1.60 yağ oranım da normal %21.ancak vücut ölçülerim 85-72-101 basen sıkıntım belli olduğu üzere var . 7 aylık bir indrimden yararlanıp spor salonuna yazılmayı düşünüyorum.pilates spinning tae bo dersleri de varmış siz hangisini önerirsiniz pilates mi fitness mi hepsi mi?

     • pilates zamanı

      Merhaba;

      Genel olarak normal bir kiloya sahipsiniz ancak; bölgesel bir problem söz konusu. Basen bölgesi için uygun bölgesel egzersizler yaparak ve biraz da zamana bırakarak bu problemi aşabilirsiniz. Disiplinli ve istikrarlı olmak önemlidir çünkü basen bölgesini standart bir görünüme kavuşturmak imkansız değil ama zaman ve düzenli spor ister. Bunun için bölgesel fitness egzersizleri uygulayabilirsiniz. Fitness ve Pilates yapmak iyi bir karar. Ancak yoğunluk olarak fitness bölgesel egzersizlere yoğunlaşmalı programınızı bu şekilde hazırlatmalısınız. Tempolu yürüyüş ve koşular etkin bir fayda sağlar. Uzun süre oturuyorsanız daha aktif ve hareketli olmalısınız. Fitness da biraz ilerledikten sonra veya birlikte fakat fitness ı 3 gün yapıyorsanız pilatesi 2 gün yapacak şekilde pilatesin bölgesel egzersizlerinden faydalanmanızda yine sıkılaşmanızı sağlayacak ve o bölgedeki kasları çalıştırarak incelmeyi hızlandıracaktır. Yalnız pilates ile o bölgeyi sıkılaştırırsınız. Fakat; fitness ile birlikte uyguladığınızda iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

      Spora yazılmak iyi bir fikir. Evde kend kendinize uygulayabileceğiniz bölgesel egzersizler için de aşağıda belirttiğim linklerden faydalanabilirsiniz.

      Esnek Bantla Bacak Yana Açış Egzersizi
      http://www.pilateszamani.com/esnek-bantla-bacak-yana-acis-egzersizi/

      Inner Thighs Egzersizleri
      http://www.pilateszamani.com/inner-thighs-egzersizleri/

      One Leg Circle Egzersizi
      http://www.pilateszamani.com/one-leg-circle-egzersizi/

      Bu egzersizlere bir göz atın. Ancak; belirtmek gerekir ki öncelikle hangi egzersizi uygularsanız uygulayın ısınma egzersizlerinden sonra başlamanız gerekir.

      Mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

 • Yaren

  Merhaba, ben 16 yaşındayım boyum 1.66 kilom 52/54 arası HER GÜN değişiyor. Bir gün içinde 1-2 kilo alıp veya verdiğimi düşünmüyorum. Ama vucut ölçülerim aynı 89-64-87 sizce kilo alıp verdiğimi tartı yerine vucut ölçülerime bakıp mı karar vermeliyim? Önceden de pilatesle ilgileniyordum zaten ama bugün ciddi anlamda başladım ‘Ebru şallı ile 21 günde yağ eritme’ dvdsine. Ama 40 dk dayanabildim.. belim 60 cm olsun istiyorum :) bunun için haftada kaç gün ve ne kadar süre yapmalıyım. Ve etkisini ne zaman görürüm? Şimdiden çok teşekkür ederim.. Saygılar.

  • pilates zamanı

   Merhaba Yaren’cim;

   Spora önem vermen ve ona ilgi duyman ileride çok daha iyi sağlıklı bir yaşantın olacağının da göstergesi. Kilon ve boyun gayet yerinde ve verdiğin bilgilere göre; iyi bir fiziğe olman gereken kiloya sahipsin. Fakat ufak bir tavsiye; kilonu her gün veya sık sık kontrol altında tutma. Sürekli tartıya çıkma. Kendini hafif kilo alıyor hissettiğinde beslenmenr daha fazla dikkat etmen yararlı olacaktır fakat şuan kilonda hiçbir problem yok. Üstelik oldukça gençsin. Herhangi bir sağlık problemin söz konusu değilse spor yapmaya devam et. Öncelikle, en azından 1 ay bir eğitmen eşliğinde pilatese başlaman çok daha iyi olacaktır. Devamında dikkatli ve kontrollü bir şekilde kendin de uygulayabilirsin. Gün içerisinde kilonda oynamalar olabilir. yediklerin, aktiviteler ve vücudun işkinliği gibi faktörler bunlara etki edebilir. Her zaman böyle bir durum söz konusu olabilir. Oyüzden +, – bir iki kiloyu önemseme lütfen. Genele bak. Kendini aşırı yormak ve çalıştığın programı üstelemek yerine belli bir programa bağlı kal ve istikrarı sağla. Düzenli bir spor aktiviten haline getir. Bu şekilde zamanla istediğin bele kavuşma şansın da artar. Beslenmene özen göster ve sağlıksız besinleri tüketmemeye dikkat et. Sporda belli bir fitliğe ve gelişime sahip olmak zaman ve istikrar ister. Sen sporu yalnızca sağlıklı ve kaliteli yaşam için düzenli bir şekilde yap, kendini zorlama ve göreceksin ki zaten spor sana istediklerini sunacak…

 • hatice.m

  merabalar ben tam bir plates aşığıyım ancak kasığımda herni var yani fıtık dr a gıttım bişiy demedi egzersiz konusunda ama ben plates yapmaya korkuyorum sizce devam etsem bi sakınca olurmu

  • pilates zamanı

   Merhaba,
   Pilates yapmak elbetteki faydalıdır. Ancak; bir çok yazımızda da belirttiğimiz üzere eğer geçirilmiş veya süre gelen bir rahatsızlığınızın olması durumunda doktorunuzun bilgisi dahiline egzersizlere yönelmenizi tavsiye ediyoruz.
   Bu durumda da aynı şekilde, rahatsızlığınızı en iyi gözlemleyen ve size olumlu veya olumsuz bir cevap verebilecek olan doktorunuzdur. Doktorunuza pilates yapmak istediğinizi, hangi egzersizleri yapmanın sağlığınızı olumsuz yönde etkileyeceğini sorun. Ve iyileştirme sağlamak için de yine aynı şekilde bir soru yöneltin. Sonrasında, içiniz rahat bir şekilde spor yapacaksınız emin olun ki. Rahatsızlığınızın seyri konusunda en doğru yol budur.
   Sağlıkla ve sevgiyle kalın.

 • Nilüfer

  Merhaba..Plates ile hiç ilgilenmedim bu zaman kadar.Fakat gerek evde gerekse spor salonunda spor yapıyordum taa ki çocuk olana kadar. İş hayatımın yoğun olması akşam oğluma ayıracak vaktimin fazla olmaması hep benim için spor yapmamak için maalesef mazeret oldu fakat artık oğlum büyüdü ve eskisi kadar bana ihtiyacı yok.Kendime zaman ayırmak ve doğum sonrası şekli bozulan fiziğime dönmek istiyorum.Hangi spor yapmam gerektiğini araştırırken sizin sitenize rastladım.Daha önce hiç platesle ilgilenmediğim için öncelikle bir spor merkezinde plates derslerine kaydoldum.Fakat sormak istediğim bir kaç soru var.Platese başlamak için belli bir kiloda olmak gerekir mi daha iyi sonuç alabilmek adına ikincisi ise 1,63 boy ve 60 kilodayım vermem gereken 4 kilo ve toparlanması gereken bir fiziğim var.Doğru spor dalında mıyım?
  Sitenizdeki faydalı bilgiler ve cevaplar için şimdiden teşekkürler..

  • pilates zamanı

   Merhaba Nilüfer Hanım;
   Öncelikle sitemizden faydalanmış olmanızın mutluluk verici olduğunu söylemek isteriz.
   1.63 boy ve 60 kilo da iken kilolu sayılmıyorsunuz ancak ideal bir kilo için çok az kilo vermeniz yeterli olacaktır. Pilates, sıkılaşmak için mükemmel bir egzersizdir. Eğer kilolu bir vücut ile pilates yaparsanız kilonuzdan eksilen bir şey olmaz ancak görünür de sıkılaşırsınız. Olduğunuz kiloda sıkılaşırsınız, kilolarla birlikte. boy ve kilo orantınız düşünüldüğünde ideal kilo için çok fazla çaba sarfetmeniz gerekmiyor. Ancak; zayıflamak için tempolu yürüyüşler, kardio, fitness veya bosu’dan birini tercih edebilirsiniz. Elbetteki bir eğitmen eşliğinde yapmanız ve sağlığınızın spor yapmaya bir engel teşkil etmiyor olması önemlidir. Sonrasında pilates ile bölgesel çalışmalar yaparak da yaptığınız sporu destekleyebilirsiniz. Bölgesel fitness- pilates egzersizleri için sitemize de göz atabilirsiniz. Pilates yapmak yanlış bir seçim değildir. Ancak; kilo verme çabası söz konusu ise; yukarıda bahsettiğimiz spor dallarından birine yönelebilirsiniz. Devamında yaptığınız pilates ise; vücudunuzu sıkılaştıracak ve daha fit bir görünüme ulaşmanızı sağlayacaktır. Beslenmenize de lütfen özen gösterin. Ve zayıflamaya değil, spor yapmaya odaklanın. Böylelikle yarattığı etki çok daha büyük olacaktır. Sağlıkla ve sevgiyle kalın.

   • Nilüfer

    İlginiz ve bu faydalı yorumunuz için çok teşekkürler. Vermiş olduğunuz bilgi ışığında fitness ile başlamaya karar verdim.Bir iki ay fitness ile başlayıp fazla kilomu verip daha sonra plates ile vücut sıkılaşma ve şekillendirme ile devam edeceğim.
    Başarılı sitenizi de takip etmeye devam edeceğim.Sevgiler..

    • pilates zamanı

     Övgüleriniz için teşekkür ederiz Nilüfer Hanım,
     İstikrarla devam edeceğiniz Spor ve sağlıklı beslenme ile kilo verme sürecini başarı ile geçireceğinize eminiz. Sitemizde görmeyi arzu ettiğiniz bir konu olduğunda çekinmeden bize ulaşabilirsiniz. Değerlendirmeye alınarak en kısa süre içerisinde sitemizde memnuniyetle yayınlarız.

 • Betül Karataş

  Merhabalar . Pilatese başlamak istiyorum neler yapmam gerekıyor diye internette ararken sitenizde bir seyler okudum. Ben 18 yasındayım 55 kilodayım 1.70 boyum var . Aslında cevremdekı ınsanlara gore zayıfım spora bıle ıhtıyacım yok ama tek sevmedıgım kalca ve bacagımdaki fazlalıklar. Fazlasıyla üsengec birisi oldugum icin okul dısında eve gelip sadece dinlenıyorum ve fazla hareket etmıyorum ama artık evde pilates yapmak istiyorum bende size sormak istedim nelerle baslayabilirim ne yapabilirim diye . Tek istedigim daha sıkı ve ince bacaklar pilates bu konuda bana yardımcı olur mu ?

  • pilates zamanı

   Merhaba Betül, Teknik bir problem nedeni ile ne yazıkki sizlerden gelen mesajlara yanıt sağlayamamaktaydık. Sizlere her zaman yardımcı olmak isteriz.. Umarız halen Pilates ile ilgileniyorsundur. Ya da bu mesaj başlaman için bir vesile olur ;) Senin de söylediğin gibi normal bir kilodasın hatta birkaç kilo daha alsan dahi bu fiziğini etkileyecek bir boyutta olmaz. Yaşadığın problem bölgesel ve istikrarlı bir çalışma ile çözülebilir. Muhtemelen bir basen problemin var ki bu problemi ortadan kaldırmak için de mutlaka daha aktif olman gerekiyor. Kısa adımlar ile sık ve tempolu yürüyüşlerin etkisini düzenli bir şekilde bunu uygulayarak görebilirsin. Kendine haftalık bir plan belirle ve mutlaka bu şekilde yürü.. Yine haftalık programına Pilates’i dahil ederek de bu bahsettiğin bölgelerde sıkılaşma ve incelme sağlayabilirsin. Pilates Egzersizleri bölümünden Squat hariç diğer bacak egzersizlerine yoğunlaşman sana oldukça fayda sağlayacaktır. Güzel haberlerini bekliyoruz. ;) Sevgi ve sağlıkla kal…

 • Melis Doğanlar

  Merhabalar ;
  ilk önce kendimden bahsedim 19 yaşındayım 1.56 boyunda 67 kiloyum kilolu olduğum için zayıflamak istiyorum ve pilatese ilgim çok yapmayıda seviyorum bu yıl içerisinde 3ay boyunca yapmıştım ve incelme olmuştu burda okuduğum kadarıyla sanırım sıkılaşmışım şuan fitnnesımı yapıp ardından pilates yapıyorum sizce 1gün içinde ikisini yapmam doğru mu ayrı günlerde mi yapmalıyım?birde karın bölgemde yağlanma oldukça fazla bu durumda o bölgeye ağırlık vererek pilates yapmam doğru mu?

  • pilates zamanı

   Merhaba Melis… Mesajlarımıza yeni dönüş sağlayabiliyoruz. Bu anlamda öncelikle özür dileriz. 7 ay önce göndermiş olduğun mesaj halen geçerli ise bahsettiğin kilo ideal kilonun biraz üzerinde.. Ancak, iyi bir çalışma ve istikrar ile yaşının genç olması dolayısıyla metabolizmanın daha hızlı çalışması ile orantılı olarak (yaşadığın herhangi bir sağlık problemi söz konusu değil ise) üstesinden gelmen mümkün.. Yeterki iste;) Aynı gün Fitness ve Pilates yapman çok önerebileceğimiz bir aktivite olmaz. Kaslarının da dinlenmeye ihtiyacı var. Hepsini bir anda yapman daha kısa süre içerisinde etkili bir sonuç almanı sağlamaz. Bunun yerine bir plan dahilinde yapman daha sağlıklı olacaktır. Aksi taktirde kas spazmı yaşayabilir veya zedelenmelere yol açabilirsin. Kilo problemi yaşadığın için Fitness’a daha fazla ağırlık vermen daha iyi olacaktır. Öncesinde bir ayna karşısına geç ve vücudunda hangi bölgelerde problem olduğunu tespit et.. Bu bölgesel de olabilir. Ancak önce kilonu ideal kiloya çekmek için fitness egzersizleri uygulayabilir ve haftalık programına 2 gün de birinde tüm bedenini çalıştırabileceğin egzersiz serisi diğerinde bölgesel çalışma serisi uygulayabilirsin. Bir süre sonra Fitness programını daha fazla hafifletip Pilates programını arttırdığında hem kilo vermiş hem sıkılaşmış bir vücuda sahip olabilirsin. Lütfen önce bir sağlık problemi yaşıyorsan doktorundan onay al ve sonrasında sitemiz üzerinde bulunan bilgilerden faydalanarak kendine sağlıklı bir program yap ve eğer tek başına yapmak senin için uygun olmayacaksa bir eğitmenden destek al.. Çünkü ancak doğru ve sağlık çerçevesi içerisinde yapılan egzersizler sana fayda sağlayacaktır.Sağlıkla ve sevgiyle kal ;)