Hareket Kabiliyetinizi Arttırmanın Yolları

Yazar:   |  0 Comments

Hareketlilik ve aktif bir yaşam çok ağır ve yorucu olmadığı taktirde size enerji sağlar ve üzerinizde yer alabilecek miskinliği ve olabilecek kas ve eklem ağrılarını önler. Kendinizi daha dinç ve daha mutlu hissedersiniz. Bu sebeple hayatınız boyunca eklem ve kas gruğlarınızı çallıştırabilecek egzersizler uygulamalı ve televizyon izlemek veya çok uyumak gibi vücudu miskinleştiren davranışlardan kaçınmalısınız. Eğer, hayatınızın herhangi bir evresinde geçirmiş olduğunuz bir rahatsızlık veya sakatlık söz konusu ise; muhakak herhangi bir egzersiz uyulamasına başlamadan önce tam olarak sakatlığınızın geçtiğine emin olmalı aynı zamanda doktorunuz ile yapabileceğiniz egzersizler konusunda konuşmalısınız. Henüz geçmemiş ve tam olarak bir iyileşme sağlanmamış bölgelerin üzerine gitmek ve o bölgeyi zorlayıcı derecede egzersizler gerçekleştirmek rahatsızlığınızın nüksetmesine, kronikleşmesine sebep olabilir; iyileşme sürecinizde olumsuz bir faktör haline gelebilir.

Hareket Kabiliyetimi Arttırmak için Ne Yapmalıyım?

Kendinizi bir kuş kadar özgür hissedin. Psikolojik olarak rahatlayın, stresten uzaklaşacak yeni ve birbirinden farklı yöntemler geliştirin. Alternatifler sizi rahat kılacaktır. Psikolojik olarak sağlanan huzur sonrası sizi miskinliğe sevkeden alışkanlıklarınızı belirleyin. Elinize bir kağıt kalem alın ve hareketsiz kaldığınız, uzun süre masa başı veya koltukta geçirdiğiniz durumları ve süreleri yazın. Uzun süre oturmanın getirdiği rahatsızlıklar ciddidir ve ölüme kadar giden durumlara sebep olabilir. Yani siz yalnızca tv karşısında uzun süre vakit geçirirken miskinliğe sebep olmazsınız aynı zamanda bu durumun beraberinde getirdiği rahatsızlıklara da maruz kalma ihtimalinizi arttırırsınız. Televizyon bir örnek yalnızca siz uzun süre hareketsiz kaldığınız durumları gözden geçirmelisiniz.

Yazdığınız bu alışkanlıkları, bedeninize iyi gelecek olumlu davranış modelleri ile değiştirin. Bu spor yapmak, bir gezintiye çıkmak veya yapmanız gereken fakat; zaman bulamadığınız için bir türlü tamamlayamadığınız işler olabilir. Sizi hareket etmeye sevkedecek aynı zamanda yaparken de keyif alacağınız bu kişisel davranışları kendinizi ve zevklerinizi göz önünde bulundurarak tanımlayabilirsiniz.

Pilates, hareket kabiliyetiniz için vazgeçilmez bir spor aktivitesidir. Yoga ve dans da aynı şekilde size kendinizi iyi hissettirir. Bir yürüyüş temiz havanında etkisi ile birlikte tüm vücudunuza iyi gelir. Stresinizi atmak ve değişik bir spor aktivitesi tercih etmek isteyenler için kort tenisi mükemmeldir. Bu sayılan sportürleri ve çok daha fazlası size oldukça iyi gelecektir. Fakat; belirtildiği gibi rahatsılık ve sakatlık durumlarının iyi belirlenilmesi ve gerekli hallerde doktor kontrolü önemlidir. Spor dallarından kendinize uygun olanları seçin ve hayatınıza bir yenilik katın. Doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, rafting, su sporları gibi akla gelebilecek ve yapmaktan hoşlanacağınız her şey size iyi gelecektir.

Hareketsizlik Sonucu Oluşabilecek Rahatsızlıklar

Sürekli oturmanın vereceği rahatsızlıklar uzun vadede baş gösterebilir ve hafife alınacak basit durumlar değillerdir. Örneğin kan dolaşımı bozukluğuna sebep olabilir. Kan dolaşımı bozukluğu ile gelebilecek diğer rahatsızlıkları da tetikleyebilir.

Beyin bulanıklığına sebep olabilir. Bulanıklık ile birlikte gelebilecek depresyon, doğru düşünememe, olumsuz ruh hali ve mutsuzluğa sebep olacaktır.

Kansere sebep olabilir. Kolon, meme ve endometrium kanserlerine sebep olabilir. Hareket kabiliyetinizi arttırdığında bu risklerden de uzaklaşmış olabilirsiniz. Riski azaltır ve daha sağlıklı bir yaşama yönelebilirsiniz.

Hareketsizlik ile bedeninizde sarkmalar görülebilir. Sportif aktiviteler kaslarınızı çalıştırır ve biçimli bir bedene sahip olmanızı sağlar. Ancak; hareketsizlik ile kaslar gevşer ve sıkı vücut görünümünden uzaklaşabilirsiniz.

Esnek olamayan bir omurga ile yaşamaya başlarsınız. Uzun süre oturmak diskleri sıkıştırır. Biz hareket ettiğimizde omurgalar arasındaki yumuşak madde kan ve besinleri emer. Tendon ve bağları destekleyen kollojen sertleşir. Uzun süre oturanlarda bel fıtığı olma riski artar.

Bu ve buna benzer şekillerde örneklerini çoğaltabileceğimiz rahatsızlıklar, hareket kabiliyetimizi sınırlandırdığımız(miskinleştiğimiz ve uzun süre hareket etmediğimiz gibi.) durumlarda görülme olasılığı yüksek olan rahatsızlıklardır. Bunun bilincinde olmak, farkındalığı arttırmak daha aktif bir yaşamın kapılarını aralayacaktır.