Hangi Besinler IQ’nuzu Olumsuz Etkiliyor ?

Yazar:   |  0 Comments

Besinlerin hayatımızın üzerinde rolü büyük… Bazı yiyeceklerin beden sağlığımız için faydası büyükken bir takım yiyecekler ise hayatımızı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Zararlı olmasına rağmen hala yemeye devam ettiğimiz besinler de mevcut.

Örneğin şeker;

Şekeri sevdiğimiz bir gerçek. Çayın içine attığımız şeker, pasta ve böreğin içine konulan şeker, aslına bakarsanız sevilen bir çok yemeğin içinde şeker bulunuyor. Fakat; fazla şeker sizi ağırlaştıır. İçinde barınan fruktoz beyin aktivitelerini yavaşlatır. Hafızayı zayıflatarak insanı aptallaştırdığı ise yapılan araştırmalar sonucu edinilen bilgiler arasında yer almaktadır.

Örneğin karbonhidrat;

Vücudumuzun karbonhidrata ihtiyacı olduğu bir gerçek. Günlük besin değerlerini hepimizin gerekli miktarlarda alınması gerektiğini biliyoruz. Fakat özellikle, 22 ile 55 yaşları arasındaki kadınların düşük karbonhidratlı diyet uygulaması kavrama becerilerinde düşüşlere sebep olacaktır. Tüm karbonhiratlar zararlı değildir. Beyin fonksiyonlarının verimli çalışması için yeterli miktarlarda karbonhidrat tüketimi sağlanmalıdır. Faydalı karbonhidratlar besin menünüzde bulunmalıdır.

Örneğin tuz;

Tuzun beden için zararının farkındayız. Fazla tuz tüketimi kalbe zarar verdiği gibi beyne de zarar veriyor. Algı üzerinde olumsuz etkisinden söz etmek mümkün.

Örneğin kızarmış yiyecekler;

Kızarmış yiyecekler alzheimer ve parkinson gibi nörolojik rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Daha az tüketimine özen göstererek daha sağlıklı yaşamaya özen gösterebiliriz.