Hamilelik Sonrası Basen ve Bel Bölgelerini İnceltme

Yazar:   |  0 Comments

Kadınların en çok şikayetçi olduğu konulardan biridir kalça, basen ve bel bölgelerindeki fazlalıklar.. Aslında istenilen fitliğe ulaşmak zor değil, aynaya baktığınızda kendinizi kilolu görüyor gördüğünüz fazlalıklar sizi umutsuzluğa sürüklüyor olabilir ancak; formül o kadar basit ki üstelik bu formüle uyduğunuzda istedğiniz bedene sahip olmak hiç zor değil.. Tabii geçmişten gelen bir kalıtsallık söz konusu değilse.. Yani genetik olarak bu şekilde aile yapısına sahip olabilirsiniz. Öyle dahi olsa adım atacağınız ilk nokta bu olayı kafanızda bitirmektir.

Kararlı Olun

Fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız öncelikle kararlı olmalı ve davranışlarınızı bu yönde geliştirmelisiniz. İstikrarlı olmalısınız. Hemen sonuç beklememelisiniz. Hayatınızı kararınız doğrultusunda planlamalı ve bu plana kesinlikle uymalısınız..

Annelikten Ödün Vermeyin

Fit görünmek herkesin arzusu ve kısa sürede elde etmek istediği bir durum. Ancak; emzirme döneminde iseniz yediklerinize dikkat etmek zorundasınız. Bebeğinizin size ihtiyacı var.. Hamilelik sonrası tabiki egzersizler yapmalı, kararınızı korumalısınız fakat; bu durum kesinlikle anneliğinizin önüne geçmemeli. Bebeğinizin sizden alması gereken süt alma ihtiyacı bittiğinde daha yoğun bir egzersiz programıyla kendinizi bulabilirsiniz. Tabi bu aşamada doktorunuzun tavsiyelerine uymanız son derece önemlidir.

Kilolarınızdan Çekinmeyin

Hamilelik sonrası kendinizi bırakmayın. Nasılsa bu kiloları veremem diye düşünmeyin. olabildiğince aktif olun. Uzun yürüyüşlere çıkın. Pilates yapın.. Pilates hareket kabiliyetinizi arttıracaktır. Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Pilates egzersizleriyle ilgili neler yapabileceğinizi görmek isterseniz pilates egzersizleri kategorimizden faydalanabilirsiniz. Ve pilates ile ilgili genel bilgilere burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Uyku Düzeni ve Spor

Uyku düzeninize dikkat etmeniz için mutlaka hamilelik dönemi sonrasında olmanıza gerek yok. Uyku düzeni, ile kendinizi daha dinç hissedersiniz. Vücudunuza gereken uyku deposunu sağlamış olursunuz. Fazla uyku ve az uyku sizi motivasyonsuz bir güne hazırlar bu da kendinizi kötü hissetemenize sebep olur. Vücut dengesizliğine de yol açacağından kilo alma ve verememe durumunu gündeme getirmiş olursunuz.

Kendinize düzenli bir spor programı hazırlayın. Daha öncede belirttiğimiz gibi programınıza uymaya özen gösterin. Atlamak zorunda kaldığınız spor programını mutlaka telafi edin.

Sorun, yağlanma oranının diğer bölgelere oranla güçlü olduğu ve eritmesi gerçekten kararlılık ve istikrar isteyen basen, kalça ve bel bölgesi ise, bölgesel çalışmalara ağırlık vermeli; çalışma öncesi ısınma ve çalışma sonrası soğuma egzersizlerine sakatlanmaları önlemek ve rahatlamak adına önem vermeniz gerekiyor. Unutmayın, hiçbir şey zor değil, tek bir faktöre bağlı o da kararlılığınız.. Tüm bu faktörlerle yeme-içme alışkanlıklarınıza dikkat ettiğinizde sonuç sizin istediğiniz gibi olacaktır.

Spor, sonucu anında alınan bir olgu değildir. Onu alışkanlık haline getirmeli fiziksel ve ruhsal sağlık açısından yaşam tarzınız olarak benimsemelisiniz. Bu şekilde düşündüğünüzde bir süre sonra sporu basen eritmek için değil sevdiğiniz için sürekli yapmaya başlıyor olacak dolayısıyla sorun yaşadığınız bölgelerden de kurtulmuş olacaksınız. Bu şekilde kilo vermeyi dert edinmiş olmaktan çıkacaksınız. Böylece, kilo vermek amacınız değil, sonucunuz olacaktır.