Hamileliğin İlk Belirtileri

Yazar:   |  0 Comments

Hamilelik belirtileri ilk olarak adet gecikmesinin 1-2 hafta gecikmesi döneminde belli olmaktadır. Adet öncesi dönemde hamilelik belirtileri belli olmayacaktır. Adet öncesi dönem hamilelik belirti ve şikayetinin gözlenmediği bir dönemdir gebeliğin rahime yerleşmesi sonrasında kanda gebelik hormonlarının artması ancak adet gecikmesinden sonra gerçekleşir.

Hamileliğin ilk günlerinde yaşanan belirtiler ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

1.Şüphelendiren ilk belirti adet gecikmesidir. Fakat her adet gecikmesi gebelik belirtisi olacak anlamına gelmez. Psikolojik ve fizyolojik farklı sebeplerle de adet gecikmesi yaşanabilmektedir.

2.Yorgunluk hissi,

3.Koku ve bazı yemeklere karşı hassasiyetlik,

4.Nadiren görğlen baş dönmesi ve bulantı.. Bulantı da hamileliğin ilk dönemlerinde görülmeye başlayan tipik bir belirtidir. sabah bulantıları ilk şikayetlerden biri olmaktadır.Günün ilerleyen saatlerinde azalarak kaybolan bulantılar..

5.Döl yolu akıntısında artış görülebilir. Gebeliğin oluşmasıyla beraber hormonsal değişimlere bağlı olarak döl yolu akıntısında artış olur ve bütün gebelik süresince devam eder.

6.Aşerme.. Daha önce hiç ilgi duymadığı yiyeceklere karşı aşırı istek oluşabilir.. Kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte bazı gıdalara karşı daha fazla istek oluşabilir.

Şüphelenme dönemlerinde bir hekime başvurulması ve en kısa zamanda bilinçlenmek seçilecek en doğru yoldur.