Gün Boyu Mutluluk için Sadece 5 Dakika

Yazar:   |  0 Comments

Günü planlamış olsak da bugün bizi hangi sürpriz gelişmelerin beklediğini bilmiyoruz. Belki yoğun bir stres altında çalışmak zorunda kalacak veya hiç beklemediğiniz koşuşturmacalara maruz kalabileceksiniz. Tüm güne hazırlıklı olmak ve tüm gün enerjinizi yüksek tutmak için yalnızca kendinize ayıracağınız 5 dakikanız var mı?

Şimdi harekete geç veya yarın güne daha iyi başla!

Neredeyse bir çoğumuz yataktan kalkar kalkmaz kendimizi günün içerisine öylesine bırakıveriyoruz. Kahvaltıyı alelacele yapmak –ki çoğu zaman atlamak, hızlıca el yüz yıkama senfonisi ardından günlük mailleri kontrol etme, hayatta neler oluyor merakı ve rutin işler arasında ki henüz hazır değilken bulmuyor musunuz siz de kendinizi? Peki, tüm bu kargaşayı sadece 5 dakikalığına bir kenara bırakarak güne gözlerinizi açtığınızda sabahı meditasyonla karşılamaya ne dersiniz?

balance-110850_640

#1

Ufak, pratik bir nefes egzersizi, dik bir beden ve kendinizi rahat hissettiğiniz bir yerde yalnızca 5 dakika geçirmek… inanın bu sizi sabah 5 akika uykusundan çok daha mutlu hissettirecek. Şimdi, aceleciliği bir kenaa bırakın ve sadece bedeninize, içinizden akıp giden ve aynı hızla dolan nefesinize odaklanın. Huzuru bedeninizin her yerinde hissedin… Aslında gün senin için bu meditasyondan sonra başlıyor! Mutluluk için bir 5 dk kesinlikle değer!

#2

Henüz yataktan doğrulmadan önce günü mutlu karşılaman için bir önerimiz daha var. Yatakta rahat bir şekilde sırt üstü uzan. Kollarını iki yana serbestçe ve rahat edebileceğin şekilde uzat ve rahatlığını sağladığın bu pozisyonda derin, yavaş nefesler al ve aynı yavaşlıkta bırak. Bunu  5 kez tekrarladığında kendini çok daha güne hazır hissedeceksin.

#3

Yine bir nefes egzersizi ile neredeyse 5 dakikanı bile almayacak bu pratikle güne hazırlanabilirsin. Ellerini midenin üzerine yerleştir, derin ve yavaş bir şekilde 5 nefes al ve 5 nefes ver. Nefesini burnundan alıp, ağzından vermeyi unutma ;) rahat bir oturma pozisyonunda, sırtının düz ve baş noktanın tam tepeyi gösterek şekilde olmasını göz ardı etme.

İşte tüm gün için ihtiyacın olan mutluluk skalanı yüksek tutmak istiyorsan, bu keyifli pratikleri her gün tekrarlaman ihtiyacın olan tek şey!