Göbek Yağlanmasını Önleyici Yöntemler

Yazar:   |  0 Comments

En problemli bölgelerden bir tanesi göbek bölgesi ve bu bölgedeki göbek yağlanmalarıdır. Kadınlarda 80, erkeklerde 94 cm.’in üzerine çıktığında göbek bölgesinde aşırı yağlanma meydana gelir. Genellikle oluşum sebebini genler, kötü beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz bir yaşantı oluşturur. Ve tamamen bu duruma yönelik keskin hatlı diyet programları yoktur. Beslenme alışkanlıklarının irdelenerek iyileştirilmesi ve spor ile takviyelendirilmesi ile ilgilenilmelidir. Yapılan yürüyüşler ve lokal egzersiz programları bu problemli bölgelerde daha fazla yağ çözümünü kolaylaştırır. Lokal egzersizler ile bölgede oluşan yağ kütlesinin altındaki kası çalıştırmak ise sarkmaları önleyecektir. Hiçbir erkek veya kadın sarkmalardan hoşlanmayacak ve bu problemin üstesinden gelme eğiliminde bulunacaktır ki bu problem bahsedildiği üzere lokal egzersizlerle sağlanabilecektir.

Bir çok kadının genel problemlerinden bir tanesi ise; üst tarafın ince ve alt tarafının kalın olması veya tam tersidir. Bu durumda kadınlar, bir spor egzersiziyle uğraştıklarında problemli bölgedeki yağların erimesinin yanında zayıf olan bölgelerinin de kilo kaybı yaşamasını arzu etmezler. Fakat; bilinmelidir ki yağın yoğun olduğu bölgelerde yağ çözümü yoğun olur ve kişi spor yapmaktan, egzersiz aktivitesinden kaçınmamalıdır.

Yürüyüş bantları, lokal egzersizler ve dengeli beslenme ile düzenli bir yaşam tarzı benimsenmeli, her diyet programı uygulanmamalı gerekirse bir diyetisyene başvurulmalı spor yapmaktan asla geri kalınmamalıdır.